Фото: Међународни сајам књиге у Београду
БЕОГРAД - На 55. међународном сајму књига у Београду, који је отворен у понедјељак, запажено је учешће издавача из Републике Српске и Владе Републике Српске, која такође има штанд на овој манифестацији.
Удружење издавача РС изложило је на свом штанду 300 нових наслова, чиме је представљена продукција 25 издавачких кућа.
- Из године у годину, када је ријеч о штанду којим се представљају Влада РС и Удружење издавача РС, види се значајан напредак и то нас свакако радује. Примјетан је ентузијазам људи који брину о свему томе - рекао је министар просвјете и културе РС Aнтон Касиповић.
Он је додао да Влада треба да реализује једну укупну идеју о представљању РС на сајмовима у свијету.
- На основу овог искуства видим да је потребно предвидјети средства у буџету за 2011. годину за представљање Републике Српске у свијету. Драго ми је што су издавачи из Републике Српске на једном мјесту, радује ме што имамо много нових наслова, али за сљедећу годину њихов излагачки простор мора да буде репрезентативнији. Морају да чине једну цјелину са представљањем Владе РС, јер ми смо у ствари једно - истакао је Касиповић.
Штанд Владе РС и штанд Удружења издавача из РС посјетио је и министар културе Србије Небојша Брадић, који је истакао значај учешћа РС и представљање њене културе на београдском сајму књига и на свеукупној српској културној мапи.
Предсједник Удружења издавача РС Ненад Новаковић истакао је да је значајно што је све оно што је вриједно из РС присутно на 55. сајму књига у Београду на штанду Удружења издавача.
- Уз помоћ Министарства просвјете и културе РС на сајму смо заједно са штандом Владе РС, гдје ћемо имати 12 промоција током шест дана сајма - рекао је Новаковић.
Своју овогодишњу издавачку продукцију три издавача из РС представљају појединачно.
То су "Завод за издавање уџбеника" Источно Сарајево, Задужбина "Петар Кочић" Бања Лука - Београд и "Бесједа" из Бањалуке.
Наступ издавача из РС јуче је званично отворен, а отварању су, поред двојице министара, присуствовали и потпредсједник Владе РС Јасна Бркић, директор Народне и универзитетске библиотеке РС Ранко Рисојевић, као и ствараоци из Српске и Србије.
Овогодишњи београдски Сајам књига одржава се под мотом "Памет у главу". На површини од 31.055 квадратних метара представља се више од 800 издавача из земље и иностранства. Проглашавајући манифестацију отвореном, књижевник Ласло Вегел рекао је да је, када је прихватио задатак да бесједи о књизи, поставио себи питање: Да ли су после ратова и масовних гробница остале било какве књижевне илузије?
- Да ли још можемо веровати књигама? Преживели смо олујна времена и нисам баш сигуран да ли су она сасвим за нама. Нас у будућност гони олуја напретка, попут Клеовог очајног анђела којег је Валтер Бењамин назвао анђелом историје. Олуја која се дигла у рајском врту очерупала је и потом разапела његова крила, анђео је од запрепашћености, изгубљених очију, отворених уста, окренуо своје лице према грдним рушевинама прошлости. Његова сломљена крила се немоћно напињу, батргају се у олуји напретка која га носи, незаустављиво, ка будућности - нагласио је Вегел.
Моје наде, додао је он, или можда само илузије, потхрањује убјеђење да култура и унутар ње књижевност, ту најдубљу енергију заједнице држе будном.
Вегел је подвукао да су култура и књиге неопходне бар онолико колико нам је неопходна Европска унија. Једна без друге не постоје.
У оквиру свечаног отварања, о значају писане ријечи говорила је и шведска књижевница Оса Линд.
- Први пут када сам ушла у библиотеку имала сам седам година. То је била мала школска библиотека, али сам ја ипак била одушевљена. Толико књига, а ја сам могла све да позајмим и читам. Библиотека је постала мој рај, врата широм отворена свијету маште, другим животима и другим стварностима. Књиге су ме одвеле преко океана и граница. Ни време ни простор нису представљали препреку - испричала је Оса Линд.
Ове године Шведска је земља у фокусу на Међународном сајму књига у Београду. Већина шведских аутора и илустратора који су дошли у посјету београдском сајму стварају књиге за дјецу и омладину. Књижевност за дјецу биће на видљивом мјесту на штанду и сценама.
Већ прва два дана сајма показала су изузетно велико интересовање посјетилаца за књигу. Припадници свих генерација на тренутак су се измакнули од тешкоћа и искушења које носи свакодневица и поново узели "књигу у руке".
На штанду РС на сајму планиране су промоције књига "Додик, чувар Српске" Милана Љепојевића, "Споменар Милке Кочић" групе аутора, "Даљ" Горана Дакића, "У шетњи без главе" Предрага Бјелошевића, "Басновите пјесме" Ранка Павловића, "Ја, револуционар" Берислава Благојевића, "Ковчези, нож и вјенчаница" Здравка Кецмана, "Лазар" владике Григорија и "Пашчара" Михаила Орловића.
Кустурица
Aутобиографска књига "Смрт је непровјерена гласина" прослављеног редитеља Емира Кустурице промовисана је јуче на сајму. О књизи су говорили пјесник Матија Бећковић, генерални директор и главни уредник Компаније "Новости" Манојло Вукотић, писац Владимир Кецмановић, музичар Неле Карајлић и аутор.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике