Фото: Инспиративна прича гитаре и кларинета
Бањалука - Топлина звука и инспиративна игра мелодија великих музичара, какви су гитариста Зоран Крајишник и кларинетиста Александар Тасић, учинила је да публика у Банском двору Културном центру осјети и чује како свирају професионалци.
Овај дуо из Новог Сада први пут је одржао концерт у Бањалуци у понедјељак увече у оквиру "Дана Владе Милошевића". Крајишник, умјетник импозантне биографије у коју је уписао наступе широм земље и свијета, редовни је професор гитаре на Академији умјетности у Бањалуци, па су у публици били и његови студенти, који су јаким аплаузима показали поштовање.
- И раније сам свирао у Бањалуци, али никада на "Данима Владе Милошевића" ни у овом саставу, па тако је ово, можемо рећи, дупла премијера. Представили смо се програмом који у посљедње вријеме много свирамо јавно. Он је веома атрактиван и чини ми се да публика јако добро реагује на Гершвина, Нојмана. Музика је популарна, што не значи лагана за свирку, али људи је знају, питка је - испричао је Зоран.
Као ни многи други који су наступали у Банском двору, ни он, али ни Тасић, који је први пут у Бањалуци, нису могли да не прокоментаришу акустику концертне сале, за коју кажу да је једна од најбољих у којој су свирали на нашим просторима.
- Програм који смо изводили састављен је од много аранжмана, јер нема много музике писане за наш дуо. Неке од аранжмана писали смо ми, неке наши студенти - казао је Александар, који је иначе стални соло кларинетиста Verbier Festival Chamber Orchestra из Швајцарске и професор камерне музике на Академији уметности у Новом Саду.
Послије сваке композиције аплауз је својом јачином и дужином трајања показао је да је публика свјесна виртуозности овог дуа, који заједно свира од 2007. године. Крајишник је захвалио публици и присјетио се свог првог наступа у вијећници Банског двора, на републичком такмичењу на којем је освојио прву награду са само десет година. Такође је истакао да је гитару на којој свира направио изванредни мајстор и његов дугогодишњи пријатељ Зоран Кувач.
Исте вечери, прије концерта Крајишника и Тасића, у вијећници Банског двора одржан је и наступ студената соло пјевања Академије умјетности из класе оперске диве Дуње Симић. Ово је био њихов први концерт пред бањалучком публиком гдје су могли да покажу свој таленат.
"Изложба плаката - поставка са "Свјетског бијенала студентског плаката - Нови Сад" биће отворена данас у 17 часова на Академији умјетности. Само петнаест минута касније у камерној сали Академије Синиша Видаковић ће промовисати дјело "Књига испод јастука". У 20 часова у Банском двору биће изведен клавирски реситал Арсена Чаркића.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике