Дундо Мароје подигао завјесу

Мирна Пијетловић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Дундо Мароје подигао завјесу

БAЊAЛУКA - Представом "Дундо Мароје", Народног позоришта из Крушевца, у Бањалуци је отворен 13. театар фест "Петар Кочић 2010", на којем се такмичи седам позоришта из Републике Српске, БиХ, Србије и Хрватске.

Фестивал је у Народном позоришту Републике Српске отворио министар просвјете и културе РС Aнтон Касиповић, који је истакао да су ова манифестација и Народно позориште, као домаћин, доказ успјеха установа културе у Републици Српској.

- Не слажем се с вашим овогодишњим мотом да су "различите тенденције", напротив, мислим да свих ових година имамо тенденцију сталног напретка ове манифестације - рекао је Касиповић и изразио наду да ће Бањалука ускоро добити већу зграду позоришта.

Посјетиоцима и учесницима "фестивала различитих тенденција", како гласи мото овогодишњег Театар феста, добродошлицу је пожелио и градоначелник Бањалуке Драгољуб Давидовић.

Представа "Дундо Мароје", крушевачког позоришта, испунила је салу до посљедњег мјеста. Бројни посјетиоци с пажњом су пратили представу, коју су високо оцијенили и публика и критика.

Режисер Кокан Младеновић истакао је да је овогодишњи Театар фест у Бањалуци један од најбољих фестивала у региону, те да је то један од озбиљнијих успјеха организатора због изузетне селекције.

- Ово нам је већ 15. фестивал на коме учествујемо, освојили смо доста награда и морам истаћи да сам поносан на целокупну екипу "Дунда Мароја". Међутим, нису награде те које представу чине успешном, већ управо глумци - истакао је Младеновић.

Према његовим ријечима, радња чувене ренесансне комедије преправљена је и смјештена у казнени завод у Крушевцу. Тако сви мушкарци, истиче Младеновић, који су физички спутани, славе слободу тијела и духа кроз играње у овом комаду.

- Представа је омаж мом професору Мирославу Беловићу, који је пре 30 година, такође са мушком поделом, само са радњом смештеном у самостан, где фратри одигравају представу за пучанство, направио огроман успех са представом у бившој Југославији - рекао је Младеновић и додао да је успјех сваке представе ако се публика истински радује.

О најбољим представама Театар феста одлучиваће жири у саставу Предраг Лазаревић, Дијана Шкондрић и Младен Шукало.
У част награђених, ван конкуренције, 8. јуна, на свечаности затварања фестивала, биће одиграна представа "Коса", "Aтељеа 212" из Београда, такође у режији Кокана Младеновића.

Свечаном отварању Театар феста "Петар Кочић" присуствовао је велики број личности из културног, политичког и јавног живота РС, мећу којима и предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић, потпредсједник Владе РС Јасна Бркић и многи други.

Представе

У такмичарском дијелу Театар феста публика ће сљедећих дана моћи да види још и представу "Свињски отац" Звездара театра, "Покојника" Народног позоришта из Београда, "Звијезда је рођена" Народног позоришта РС, "Жаба" Камерног театра 55 из Сарајева и "Брод за лутке" Српског народног позоришта. Синоћ је на програму била представа "Турбо фолк" Хрватског народног казалишта.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.