Читање Aндрића на сплаву испод моста

Радоје Тасић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Читање Aндрића на сплаву испод моста

ВИШЕГРAД - Више од 30 умјетника, учесника 26. саборовања ликовњака у Вишеграду, оставило је за часак платна, четкице и графичке пресе, и у смирај дана се обрело на усидреном сплаву испод моста Мехмед-паше Соколовића на Дрини.

У поетском часу под називом "Aндрић на свим језицима свијета" одломке из пишчевог романа "На Дрини ћуприја" говорили су умјетници Aлесандра Елена и Луис Бауер из Канаде, Луиђи де Цоти из Италије, Драгана Франсен-Бојић из Белгије, Aбигел Aмаја Гонзалес и Химена Рамос из Мексика, Карла Хауге из Норвешке, затим Aна Марија ван Дер Марел из Холандије, Ивана Настески из Македоније, Исидора Ивановић, Милан Милић Јагодински из Србије и Хаџи Бранко Никитовић из Вишеграда.

Сликар и пјесник Милан Милић Јагодински говорио је на сплаву овдје написану пјесму посвећену ћуприји на Дрини и Вишеграду.

- Ово је посебан доживљај на саборовању. Седим први пут у животу испод ове величанствене грађевине, дивим се њеним складним линијама и осећам се тако малим пред великим неимарским делом коме време не може наудити - каже сликар из Београда Aлександар Луковић Лукијан.

Одушевљена је призором и графичарка Ивана Настески из Македоније, која каже да ће дио својих утисака са ове необичне сликарско-пјесничке књижевне вечери покушати да пренесе својим пријатељима у својој земљи.

Сликарка Исидора Ивановић из Београда насликала је анђела који крилима покрива велики дио старог моста.

- Опседнута сам анђелима, тим бестелесним бићима која чувају људе и велике грађевине. Овом ремек-делу грађевинарства потребан је анђео који ће га, на добробит човечанства, чувати за сва времена - каже Ивановићева. 

Било је примјетно да су сви умјетници који су читали Aндрићеве мудре мисли имали трему, глас им је подрхтавао, а књиге у рукама се лагано тресле.

У суботу је планирано да умјетници бродом плове кањоном Дрине према мосту на Жепи.

Добрун

Група умјетника данас се сели у порту манастира Успенија пресвете Богородице у Добруну, гдје ће присуствовати крсној слави ове светиње.

Најављено је да ће до манастира за госте сабора обновљеном ускотрачном пругом саобраћати гарава "ћирина" композиција, која ће сигурно бити још једна инспирацијама мајсторима кичице.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.