Фото: Жељка Домазет
| НПИС/ја се зовем Лидија дедуш
ИСТОЧНО САРАЈЕВО- Монодрама "Ја се зовем Лидија Дедуш" у извођењу и режији Миљке Брђанин и представа "Годинама у исто време" аутора Бернарда Слејда у којој играју Злата Нуманагић и Бранко Ђурић,одушевиле су синоћ многобројну публику која помно прати 30. Међународни фестивал малих сцена и монодраме у Источном Сарајеву.
Након извођења монодраме Брђанин је рекла да је највећи изазов изводити монодраму и истакла да се глумачким послом бави дуго, али да је велики корак упустити се у самосталан сценски израз.
Брђанин је напоменула да јој је драго што се упустила у овај изазов и да је имала велику подршку својих сарадника.
-Десила се кооинциденција да упознам Лидију Дедуш и тај сусрет је отворио простор за израду монодраме.Ова монодрама говори о жени након 40. године, која се суочава са проблемима савременог и дигиталног доба, као и са очекивањима која се намећу, а која често нису у складу са личним жељама и потребама- нагласила је Брђанин.
Бранко Ђурић је уочи почетка представе Позоришта "Славија" из Београда "Годинама у исто време" рекао да је то наставак Слејдовог првог комада који се звао "Сваке године у исто време", који су у првој верзији играли Милан Лане Гутовић и Нела Михајловић, након чега су он и Злата Нуманагићева преузели други дио у познијим годинама ликова.
-То је прича о двоје људи који се једном годишње срећу у хотелу за викенд и имају љубавну аферу, док свако од њих има своју породицу.Радња се одиграва у преплитањима њихових приватних живота и заједничке везе- напоменуо је Ђурић.
Ђурић је нагласио да је у представи присутан префињен енглески хумор, који није "на прву лопту", али који публици пружа уживање током гледања.
-Ово је прича о љубави и свакодневном животу. На крају представе се двоје ликова и вјенчају- открио је Ђурић.
Глумица Злата Нуманагић рекла је да је глумцима драго када публика препознаје један специфични хумор којим је испреплетена ова представа .
-Текст је британски и ми смо се ухватили у коштац са једним озбиљним залогајем. Брано и ја смо колеге са Академије и били смо заједно у позоришту тако да се врло добро знамо као глумци и сарадници јер смо много радили заједно. Било нам је задовољство а нарочито је лепо када осетите повратно дејство из публике- рекла је Нуманагић.
Она је напоменула да јој је драго што један овакав текст који није ни простачки, ни приземног хумора са неким асоцијацијацијама и назнакама пролази у овом времену пуном примитивног хумора у нашим крајевима и поплаве прилично примитивног језика у комуникацији између људи.
Прије извођења представе „Годинама у исто време“ Позоришта „Славија“ , директору ове позоришне куће Батрићу Жарковићу урућена је захвалница за изузетну сарадњу са Међународним фестивалом малих сцена и монодраме.
За данас у 18 часова планирана је монодрама „ Одбројавање“, аутора Тене Штивичић, у извођењу Маје Шаренац која, заједно са Стелом Рачуницом, потписује и режију.
У 20 часова биће одиграна представа „Кумови“ у извођењу Никшићког позоришта, коју је по тексту Душана Ковачевића режирао Божидар Ђуровић, а играју Жана Гардашевић Булатовић, Хаџи Ненад Маричић, Ивона Човић Јаћимовић, Никола Васиљевић и Павле Богојевић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.