Славни албум „Vitalogy“ бенда „Перл џем“ слави 30. рођендан

Бранислав Предојевић
Foto: Архива

СИЈЕТЛ - У моменту када је славни састав „Перл џем“ крајем новембра 1994. године избацио свој трећи албум „Vitalogy“, ствари нису дјеловале добро ни за бенд, нити за гранџ сцену која их је изњедрила, али три деценије касније јасно је да је овај албум успио немогуће спашавајући бенд од пропасти и поставши рок класик за себе.

У моменту када су почели његове снимање Курт Кобејн, лидер „Нирване“, одузео је себи живот у априлу 1994. године, што је оставило тежак траг на комплетан бенд и сцену. Сами чланови групе борили су се са властитим демонима, пороцима и теретом успјеха, док су очекивања публике и дискографске куће,  након огромног успјеха прва два албума, стварала додатни притисак.

Није било ништа лако у процесу снимања који се одвијао у етапама и налетима током неколико мјесеци усред напорне турнеје у знак подршке прошлогодишњем мултиплатинастом албуму „Vs“, тако да је бенд између концерата снимао са продуцентом Брендоном О'Брајеном у Њу Орлеансу Атланти и Сијетлу. Након ере раног креативног водства од оснивача гитаристе Стоуна Госарда и басисте Џефа Ејмента, фронтмен Еди Вејдер је преузимао све истакнутију улогу у настанку пјесама.

Његово вокално  и композиторско присуство у писању пјесама и цјелокупна креативна визија у великој ће мјери водити каријеру бенда у будућности. У међувремену, главни гитариста Мајк Мекриди је проводио вријеме на рехабилитацији, док је бубњар Дејв Абрусиз ускоро био отпуштен из бенда, због неслагања са остатком групе.

Бенд је на крају успио да се снађе кроз ове изазове и повеже своје таленте у импресивно колекцију пјесама, у распону од панк рок катарзе „Last Exit“ преко носталгичне оде винилу „Spin the Black Circle“, до огољене мелодичности нумера "Not for You", "Corduroy", "Better Man" и "Immortality".

Музички гледано, албум је донио оштрији звук, више наслоњен на панк и хардкор звук него на гранџ и класично рок насљеђе са бржим ритмовима и мање гитаристичких солажа, а данас важи за најбескомпромиснији албум у каријери групе.

Испоставило се да није било разлога за забринутост када је „Vitalogy“ дошао на полице продавница плоча, прво искључиво на винилу, а затим двије седмице касније на компактним плочама. Плоча је брзо достигла број 1 на „Билборд“ топ -листи, скоро се изједначивши са рекордном продајом коју је постигао његов претходник. Састав је испоручио око пет милиона примјерака само у Америци (до данас продаја је премашила 10 милиона примјерака) и дјеловало је да ствари за алтернативни звук добро стоје након свих проблема.

Ипак, гранџ сцена већ сљедеће године је имплодирала уз креативне и персоналне распаде већине бендова, док се „Перл џем“ упушта у крсташки рат са злогласним концертним дистрибутером „Тикетмастером“, снимајући још радикалнији експериментални албум  „No Code“ из 1996. године и одбијајући да снима видео-спотове, како би се ријешио  по свом мишљењу статуса мејнстрим бенда и нежељеног насљеђа гранџ хероја.

Судбински или не, испоставило се да су они три деценије касније један од ријетких бендова из тог периода који и даље успјешно раде, показајући изванредну креативну виталност и даље одбијајући да стварају музику осим по властитом диктату.

Омот

Наслов „Vitalogy“, који дословно значи проучавање живота, дошао је из медицинске књиге са почетка 20. вијека коју је Вејдер пронашао на распродаји у гаражи.

Ова књига је такође била инспирација за омот албума и биљешке, а басиста Ејмент је касније објаснио да је и омот био дио стратегије да не буду комерцијални стадионски бенд.

- Ед је донио ту књигу, а ми смо рекли да би то био сјајан омот албума, јер нисмо жељели стандардна паковања са фотографијом групе на омоту. Заиста смо се трудили да буде као књига, урађена је тако да се отвори хоризонтално, што је наљутило продавнице плоча, морали су да је ставе у страну - рекао је Ејмент.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана