Фото: У петак почиње “Бранково коло”
Сремски Карловци - Пјесничка манифестација 41. “Бранково коло” биће свечано отворена у петак, 7. септембра, у најстаријој српској Гимназији у Сремским Карловцима, преносе агенције.
Манифестацију ће отворити предсједник Матице српске Иван Негришорац бесједом о Бранку Радичевићу, саопштили су организатори.
На врху брда Стражилово у Сремским Карловцима, прије одржавања традиционалног “Пјесничког митинга”, у суботу, 8. септембра, пјесник Дејан Алексић положиће цвијеће и запалити свијећу на гробу Бранка Радичевића.
На свечаном отварању Бранковог кола, наступиће драмски умјетник Михајло Миша Јанкетић са глумачком екипом у којој су Соња Младенов, Верица Николић и Бошко Петров.
Учесници су и угледни пјесници Драгослав Дедовић, Братислав Милановић, Анђелко Анушић, Дејан Алексић, Верољуб Вукашиновић, Гордана Ђилас и Томислав Маринковић.
У музичком дијелу отварања наступиће побједници серијала РТС-а “Ја имам таленат”, сестра и брат Бојана и Никола Пековић, те оперска умјетница Андријана Кувељић, полазници Школе за традиционално српско и балканско пјевање Бојане Николић и хор и ансамбл Змај Јовине Гимназије из Новог Сада.
Централна тема 41. Бранковог кола јесте “Нематеријална културна баштина”, а њен смисао је представљање садржаја од виталног значаја за очување и афирмацију српске културне баштине, као и њене номинације на Репрезентативну и Листу угрожених вриједности UNESCO.
Програми “Кола” трајаће до 17. септембра, а одржаваће се у Сремским Карловцима, на Стражилову и у Новом Саду.
Заједно са пјесницима током манифестација, у четрдесет различитих програма смјењиваће се драмски и музички умјетници, филозофи и духовници.
Током манифестације наступиће и глумица Весна Чипчић и оперска умјетница и пјесникиња Снежана Чкојић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике