Фото: Отворен Сајам књига у Београду
Београд - Међународни сајам књига у Београду отворио је јуче своја врата за посјетиоце, јавио је Танјуг.
Књигољупци, који свих протеклих година нису изостали са највеће књижевне смотре у региону и једног од највећих сајмова књига у Европи, моћи ће до 28. октобра разгледати штандове око 800 учесника, међу којима 489 директних излагача, од тога 60 из иностранства.
Број нових наслова на 57. сајму је скромнији него претходне године, али понуда је веома разноврсна, јер издавачи су уложили огромне напоре да обезбиједе најбоља, најактуелнија дјела домаће и стране продукције, тако да ће неки наслови имати свјетску премијеру у Београду.
На београдском сајму издаваштво из Републике Српске представиће Удружење издавача РС, Завод за уџбенике и наставна средства Источно Сарајево, "Задужбина Петар Кочић" Бањалука - Београд, "Бесједа", "Романов", као и Епархија захумско-херцеговачка.
Свечано отварање наступа Републике Српске на Сајму књига у Београду биће данас у 12 часова у организацији Представништва Републике Српске у Србији, Министарства просвјете и културе РС, Народне и универзитетске библиотеке РС и Удружења издавача РС. На штанду Републике Српске доминира улаз у Андрић град и и Андрићева књига 2012.
Земља почасни гост београдског сајма је Мађарска, која ће своје издаваштво представити уз помоћ младих аутора. Традиционални пратећи програми ове године ће се фокусирати на неколико тема - положај српске књижевности у региону, мађарска књижевност друге половине 20. вијека, регионална продукција књига.
Уручење награда сајма је у четвртак, а биће проглашени издавач године, издавачки подухват године и најбоља дјечија књига. Такође, биће уручена награда "Доситеј Обрадовић" страном издавачу са континуираним доприносом у објављивању и промоцији српске књижевности. Ове године, та награда додјељује се словачкој кући "Каллиграм".
Посљедњег дана сајма "Отворена књига" биће предата представнику Пољске, која ће бити почасни гост 58. међународног београдског сајма књига 2013. године.
На сајму ће бити обиљежени јубилеји књижевника Борислава Пекића, Стевана Раичковића и Радомира Константиновића. У оквиру сајма припремљено је и неколико занимљивих изложби "Регионална књижевна периодика", "Култура ћирилице и калиграфије", "Бибијана" о најљепшим књигама за дјецу...
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике