Фото: Награда Стражилово стиже у Љубиње
Љубиње - Млади Љубињац Велибор Сикимић сврстао се у плејаду угледних пјесника као што су Перо Зубац, Данко Поповић, Драшко Ређеп, Радомир Путник и други, јер се окитио престижним књижевним признањем "Стражилово" за 2012. годину, коју додјељује "Бранково коло", својеврсна задужбина Бранка Радичевића.
Сикимић је награду подијелио са младом пјесникињом Дубравком Миленковић, а признање је добио за збирку пјесама "Звјездарник".
- Приликом додјеле награде и обраћања пјесницима на Стражилову нисам спремао никакав дужи говор, а присјетио сам се говора на прослави матуре у Љубињу 1998. године. Да ми је неко рекао да ћу носити цвијеће на гроб Бранку Радичевићу у оквиру тако значајне пјесничке манифестације као што је "Бранково коло" и добити награду за поезију - не бих вјеровао - рекао је за "Глас Српске" Велибор Сикимић.
Он прича да су његове пјесме у све три књиге, па тако и у посљедњој углавном љубавне, инспирисане стварношћу - стварним женама и размишљањима о животу.
- Кроз пјесме су прожета и размишљања о животу, смрти, љубави, жени, сновима, сумњама, болу - свему ономе што чини живот и што чини човјека. У мојим књигама преовладавају кратке пјесме које носе разне поруке. Пишем из срца, спонтано, слободно, те ћете прочитати и пјесму у којој има риме и оне у којој је нема. Ријетко дотјерујем пјесме, остављам их најчешће онаквим какве су настале приликом првог писања - наглашава Сикимић.
Прву пјесму написао је 2005, а објављена је у првој збирци "Чудно јутро" 2007. године.
- Био сам зачуђен када сам почео да пишем поезију. Многим људима у мом окружењу је чудан тај спој информатичара и пјесника. Касније су пјесме лако настајале. Неке су остале записане на комадима папира, у рукама дјевојака које више никад нисам видио и којима оне мање или више значе, а већину сам ипак сачувао - испричао је Сикимић.
Друга књига "Несаница" објављена је 2010, а трећа "Звјездарник", која је награђена "Стражиловом" у септембру 2012. године.
Интересантан је податак да је Велибор Сикимић члан "Менсе" у Србији, која окупља особе које имају висок коефицијент интелигенције.
- Податак да сте натпросјечно интелигентни значи да имате огроман потенцијал, али је на вама да ли ћете тај потенцијал искористити. Aко не радите на развијању својих талената и способности нећете пуно постићи. У "Менси" често кажу, ако сте натпросјечно интелигентни то је као да имате "ферари" у глави. Aли "ферари" можете возити 30 или 200 километара на час - рекао је Сикимић.
- Нова књига Велибора Сикимића "Звјездарник" доноси његов већ препознатљив свет - свет заноса и љубави. Стална и непорецива жудња за идеалном драгом у ковитлацу дневних плима и осека, стварају искрене поетске заживе на граници романтичног. Ово је зов који не фолира, који се отворено излива у чисту емоцију, па шта буде, али увек са вером у узвраћену пажњу (љубав) - написао је о Сикимићевој поезији директор "Бранковог кола" и књижевник Ненад Грујичић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике