
БЕОГРАД - Издавачка кућа "Контраст издаваштво" објавила је изузетно обиман алтернативно-историјски, утопистички роман "2091: Било би једном у Југославији", писца и колумнисте Марка Божића.
Радња романа описује судбину Југославије и свијета проистеклу из одлуке да се Иван Милутиновић 23. октобра 1944. године не укрца на шлеп "Костолац 14", што за посљедицу има геополитичка тумбања и потпуно другачију стварност од оне коју данас познајемо.
Ефекат лептира отвориће капије алтернативне историје, утопијску стварност у којој је Југославија економски гигант, парадигма државе благостања, а догађаји описани у рукопису "2091: Било би једном у Југославији", испоставиће се судбоносним за процес стварања глобалне државе кроз трансформацију Покрета несврстаних у Конфедерацију Гају (2161) и касније Соларну Конфедерацију (2401). И док амбициозне, богато изграђеним свијетом инфициране читаоце буду одвлачиле 432 фусноте и 92 ендноте у жељи да сазнају више о судбинама истакнутих личности, контексту и историјским догађајима који се подразумијевају, у основи, заплет је "једноставан".
Наиме, 10. априла 2091. године, у сплитском хотелу "Мате Голем" пронађен је у својој соби заклан извјесни Миливоје Петронијевић из Београда, домар "Звездара театра", то је прво убиство на тлу Југославије послије 47 година, а пошто су сви крвни деликти, будући ријетки, у надлежности Савезног одјељења за истражне радње при Служби јавне безбједности, случај преузима лично друг Милош Вукотић, комесар Одјељења, који креће да одмотава клупко злочина и међународне завјере која лежи иза њега, а чији је крајњи, дугорочни циљ, разбијање Југославије.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.