Фото: Уступљена фотографија
Снимање дугометражног играног филма „Кад поново умрем“, у режији Немање Савановића, завршено је у Слатини, надомак Бањалуке, након интензивних мјесец дана рада.
Филм је реализован уз значајну финансијску подршку Аудио-визуелног центра Републике Српске у износу од 400.000 КМ. Радња је смјештена у Бањалуку, а, како наводе аутори, доноси ликове и ситуације у којима се може препознати сваки гледалац из региона.
Продуцент филма Жељко Еркић истиче да је управо снажан и ангажован сценарио био кључни разлог да се упусти у овај пројекат.
– Највише због сценарија и приче која ме, као читаоца, одмах увукла. Вјеровао сам да овај филм можемо направити у кругу преданих људи који ће га носити од прве до посљедње клапе. То је наша прича, дешава се у нашем граду и жељели смо да покажемо себи и региону да можемо сложнo да радимо. Сет је „звијер“ – гута те ако ниси спреман. Све у свему, искуство је изузетно и драгоцјено за будуће пројекте и живот уопште – рекао је Еркић.
Редитељ и сценариста Немања Савановић наводи да је прича настала из личне потребе да забиљежи људе и судбине које сви препознајемо.
– У почетку нисам ни размишљао о снимању. Хтио сам да склопим причу која ми се мотала по глави и да будем спреман за тренутак када се прилика укаже. Ликови у овом филму нису ни добри ни лоши – они су наши – истакао је Савановић.
Он је додао да је поносан на цијели тим који је успио да заокружи пројекат који је на папиру дјеловао готово сулудо.
– Са већим дијелом екипе, и испред и иза камере, сарађивао сам дуги низ година и знамо колико је тимски рад кључан у живој ствари као што је филм, гдје се мора реаговати брзо јер је распоред густ. Младе колеге су се одлично уклопиле и њихов допринос је био огроман. Филм је тимски спорт и нема добре идеје која може функционисати ако тим не функционише – поручио је Савановић.
Филм прати причу о Милану, таксисти који, покушавајући да се извуче из дугова, бива увучен у опасан посао који га суочава са моралним дилемама и сопственом прошлошћу. Његово путовање постаје прича о бијегу, кривици и покушају искупљења у свијету у којем су границе између добра и зла одавно избрисане.
Ауторску екипу чине сценариста и редитељ Немања Савановић, директори фотографије Саша Петковић и Драган Радетић, сценографкиња Слободанка Пилић и костимографкиња Маргарета Шобот.
Главне улоге тумаче Младен Совиљ, Дејан Аћимовић, Мирко Влаховић, Миљка Брђанин и Никола Пејаковић, а у филму учествује и велики број глумаца из региона.
Филм се реализује у продукцији куће „Passel Film Production“ из Бањалуке, на челу са продуцентом Жељком Еркићем, у копродукцији са компанијом „Cinnamon Films“ из Србије и копродуцентицом Невеном Савић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.