Фото: На овогодишњем Берлиналу четири српска филма
Документарац Иване Тодоровић, филмови Срдана Голубовића и Марте Попиводе као и анимирани филм Ане Недељковић и Николе Мајдака млађег представиће се публици на овогодишњем, 63. Филмском фестивалу у Берлину који ће трајати од 7. до 17 фебруара.
У главном такмичарском програму кратких филмова у селекцији 27 филмова из 20 земаља налази се и документарац Тодоровићеве ''Ја, кад сам била клинац била сам клинка''.
Филм Срдана Голубовића ''Кругови'', који је у јануару на Санденс фестивалу у Јути награђен за уметничку визију у категорији свјетског филма (World Dramatic Competition, 11. фебруара ће имати своју европску премијеру на Берлиналу у програму ''Форум''.
У секцији ''Проширено'' биће приказан дугометражни филм Марте Попиводе ''Југославија, како је идеологија померила колективно тело'', док ће се у програму ''Генерација 14+'' у селекцији кратких филмова публици Берлинала представити и кратки анимирани филм ''Rabbitland'' аутора Ане Недељковић и Николе Мајдака млађег.
На Берлиналу у такмичарској конкуренцији играних филмова нашло се 19 остварења међу којима су и нови филмови редитеља Стивена Содерберга, Гаса ван Санта и три филма у којима ће се појавити француске филмске диве.
Овогодишњи филмски фестивал нуди избор од 19 разноврсних филмова укључујући и остварења из Казахстана и Ирана која ће се борити за главну награду - Златни медвjед на првом европском фестивалу у години.
Ван Сантов филм ''Promised Land'' (Обећана земља) у коме игра Мет Дејмон и Содербергов филм 'Side Effects'' у коме играју Џад Лоу и Кетрин Зита-Џонс су најистакнутија остварења која долазе из САД-а, преносе агенције.
Веома значајни филмови долазе и из источне Европе укључујући и остварење оскаровца, босанко-херцеговачког редитеља Даниса Тановића ''Епизода у животу берача жељеза'' који говори о сиромашној ромској породици, ту је и филм румунског редитеља Калина Петра Нецера ''Child's Pose'' који говори о корупцији у Румунији.
Француске глумице Жилијет Бинош, Катрин Денев и Изабел Ипер играће у различитим филмовима - Бинош у филму ''Camille Claudel 1915'' који говори о француском скулптору, Денев игра у филму ''On My Way'', а Ипер у филму ''The Nun''.
Из Ирана на Берлинале стиже филм ''Closed Curtain'' који су режирали редитељ и дисидент Јафар Панахи и његов колега Камбозиа Партови. Ирански редитељ Панахи, добитник бројних међународних награда, ухапшен је у свом дому у Техерану 2010. године и забрањено му је да режира након што је оптужен 2011. године на ''прави пропаганду'' против иранског владајућег система.
Из Казахстана ове године на Берлиналу ће се представити филм редитеља Емира Баигазина 'Harmony Lessons'.
У трци за главну награду Берлинала биће и првенац Швеђанина Фредрика Бонда, који се прославио снимајући рекламе. Он у Берлин стиже са романтичном комедијом ''The Necessery Death of Charlie Countryman" у којој главну глумачку поставу чине Шаја Лабаф, Еван Рејчел Вуд и Мадс Микелсен.
Међу осталим остварењима на листи је и њнемачко остварење 'Gold" са Нином Хос која је прошле године побрала похвале критике улогом у филму ''Барбара", а ту је и њемачко-француско-холандско-јужноафрички филм ''Laula Fourie ".
У конкуренцији су и филмови ''A Long and Happy Life'' (Русија), "Vic+Olo Saw a Bear'' (Канада), "In the Name of'' Малгошке Шумовске о пољском свештенику хомосексуалцу,
''Prince Avalanche'' (САД), ''Глориа'' чиленског редитеља Себастијана Лелиа и "Paradise> Hope'' аустријског редитеља Урлиха Сидла, као и јужнокорејски филм ''Nobody's Daughter Heawon''.
Директор фестивала Дитер Кослик је рекао да су се организатори фестивала ''трудили да у програм уврсте и филмове људи који дебитују као редитељи'' настављајући традицију да имају на фестивалу и мање славне редитеље.
Ко ће добити ове године Златног медвjеда одлучиваће седмочлани жири на челу са редитељем Вонг Кар-ваием. У жирију се још налазе и редитељи Сузан Бир (Данска), Елен Курас (САД), Андреас Дрезен (Њемачка), Ширин Нешат (Иран) и Атина Рејчел Цангари (Грчка), а ту је и амерички глумац Тим Робинсон.
Вонгов нови филм о два учитеља кунг фуа 'The Grandmaster'' ће бити приказан ван конкуренције и отвориће фестивал.
Прошле године главну награду фестивала освојио је филм ''Цезар мора умрети'' италијанских редитеља Паола и Виторија Тавијанија.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике