Ко су најбољи редитељи данашњице?

The Guardian, Б92
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Ко су најбољи редитељи данашњице?

Балансирањем између великих филмских хитова и мањих, независних остварења, бројни редитељи данашњице покушавају да очувају филм у границама умјетности. Коме то најбоље полази за руком?

На врху најталентованијих редитеља који активно стварају посљедњих година нашао се Пол Томас Андерсон, ако је веровати листи коју је 1. септембра објавио британски “Гуардиан”. Већ почетним радовима као што су “Ноћи бугија” и “Магнолија”, или нешто касније филмом “Punch-Drunk Love”, он је показао раскошан таленат који је кулминирао остварењем “Биће крви”. Свијет тренутно ишчекује његов нови филм под називом “The Master”, који је премијерно приказан баш 1. септембра у на фестивалу у Венецији.

Иако нема богату каријеру када су питању дугомтражна игрна остварења, друго мjесто на листи заузела је Лин Ремзи. Ова редитељка 2002. године освојила је жири у Кану филмом Морверн Каљар, а недавно је задивила цио свијет храбром екранизацијом књиге Морамо да разговарамо о Кевину. Тренутно ради на још једној екранизацији. Ријеч је о роману Моби Диккоји планира да смјести у свемир.

Један од бољих филмова прошле године, Возачса Рајаном Гослингом у главној улози, режирао је Николас Виндинг Рефн, редитељ који се налази на трећем мјесту. И његова слиједећа два пројекта, како је најављено, укључиће Гослинга. Један филм причаће причу о боксеру док ће други бит римејк остварења “Логаново бјекство”

Мјесто ниже припало је редитељу Џошу Ведону који је прво радио на серијама као што је “Бафи, убица вампира”. Ове године управо он стоји иза великог блокбастера Осветницикоји окупља Марвелове супер хероје на једном мјесту. Како је други дио филма најављен за 2015. годину, Ведон сада завршава филм “Much Ado About Nothing” који је за осам дана снимио у својој кући.

Контроверзни и награђивани Ларс фон Трир затвара мини листу првих пет најбољих редитеља данашњице. Експериментишући са жанровима, глумцима и различтиим темама, фон Трир се наметнуо као један од редитеља чији филмови привлаче публику иако посjедују несумњиво велик умjетнички квалитет. Након прошлогодишње Меланхолијекоја је освојила Кан, у припреми је “The Numphomaniac” који већ сада изазива бројне контроверзе због најављених сцена експлицитног и стварног секса.

Цjелокупна листа 23 најбоља редитеља данашњице изгледа овако:

  Paul Thomas Anderson

2.       Lynne Ramsay

3.       Nicolas Winding Refn

4.       Joss Whedon

5.       Lars Von Trier

6.       Jason Reitman

7.       Steve McQueen

8.       Leos Carax

9.       Edgar Wright

10.   Andrea Arnold

11.   Steven Soderbergh

12.   Quentin Tarantino

13.   Lena Dunham

14.   Christopher Nolan

15.   Jacques Audiard

16.   JJ Abrams

17.   David Fincher

18.   Werner Herzog

19.   Ben Wheatley

20.   Mia Hansen-Løve

21.   Gaspar Noé

22.   Terrence Malick

23.   Gareth Edwards

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.