Анити Манчић уручена награда за животно дjело Добричин прстен
БЕОГРАД - Награда за животно дjело "Добричин прстен” за 2023. годину уручена је вечерас глумици Анити Манчић на свечаности у њеном матичном Југословенском драмском позоришту (ЈДП).
Претходни добитник Борис Исаковић је предао "Добричин прстен" Манчић која се поздрављена овацијама захвалила "на толико љубави", и позвала све присутне на великој сцени "Љуба Тадић" да прославе са њом уз пиће.
Манчић је 36. добитница награде Удружења драмских уметника Србије (УДУС), а одлуку је донiо жири у коме су били предсjедник Предраг Мики Манојловић, Јелисавета Сека Саблић, Исаковић, Нада Шаргин, Егон Савин, Ксенија Радуловић и Иван Меденица.
У образложењу одлуке, коју је прочитао Манојловић, истакнуто је да је већ у првом представама "Очеви и оци" и "Дивља патка" препознато "путовање Манчић интроспективним смислом постојања и њено разоткривање освојених интимних простора емоција и рационалности".
"Малена стасом, а велика духом, путује Анита од 'Дивље патке', 'Хедвиге' до 'Конт д Гиша' (Цомте де Гуицхе). Проналазила је у себи, најтежим путем самоиспитивања, веома различита бића, личности којима је на сцени истински постајала", наведено је у одлуци.
Жири је додао да је Манчић "живи арсенал емоција и интелигенције које претвара у постојање на сцени", а такав дар посjедују само изузетни чланови велике свjетске глумачке породице.
Како је истакнуто, Манчић је "велика глумица најфиније врсте, племенитог кова, вишеструко награђивана у земљи и иностранству".
"Немогуће је не истакнути Анитиних пет 'Стеријиних награда'. Славећи необјашњив узрок и величанствену моћ глуме са поносом и радошћу додељујемо Манчић најзначајније признање које драмски уметници могу добити", закључио је Манојловић.
У свом обраћању, предсjедник УДУС-а, Небојша Дугалић је истакао да је у конкуренцији било 11 глумаца, а овом наградом се Манчић "придружује плејади највећих глумаца наше земље".
Уз приказане бројне одломке из представа, серија и филмова, о добитници је говорило своје успомене и импресије бројне колеге, попут Радета Марковића, Драгана Мићановића, Уликса Фехмиуа, међу којима се Милица Михаиловић присjетила како је у првом сусрету Манчић "зрачила миром, харизмом и дубоком емотивношћу".
Глумица Горица Поповић је истакла да је Манчич храбра жена и "велика глумица која помера границе", дајући се несебично публици, док је редитељ Никита Миливојевић рекао да "Анита није само једна од најших најбољих и највечих глумица - она је пре свега личност".
Дугалић је у част добитнице уз гитару отпjевао пjесму "Лутка са насловне стране".
Награду су 1980. године на стогодишњицу рођења глумца Добрице Милутиновића (1880-1956) установили Музеј позоришне уметности Србије и УДУС, који од 1994. године самостално додjељује ово признање.
Награду чине златна копија прстена Милутиновића са угравираним именом добитника и уникатна диплома на пергаменту, рад академског сликара и вајара Герослава Зарића.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.