Фото: Ухапшен Армин Делић при покушају бијега у џихад у Сирију
Беч - Шеснаестогодишњи Армин Делић, аустријски држављанин поријеклом из БиХ, ухапшен је у Румунији при покушају бијега у џихад у Сирију.
Према неким информацијама, Армин је у пратњи аустријске полиције већ враћен у Беч., сазнаје "Дневни аваз"
Тинејџер је из стана, гдје је живио с родитељима, побјегао прије неколико дана, и то у јеку потраге за несталим Сабином Селимовић и Самром Кешиновић, такође аустријским држављанкама поријеклом из БиХ, за које се сумња да су 10. априла кренуле на исто одредиште - у Сирију.
Иако нема званичних информација о овом случају, као ни оних о повезаности бијега двије дјевојчице с Арминовим покушајем, од саговорника упућеног у случај сазнајемо да је дјечак био члан вехабијске заједнице у Бечу, а то су наводно знали и његови родитељи.
- Родитељи то нису одобравали и покушали су га одвратити од одласка у вехабијске џемате, гдје је слушао предавања, али нису успјели. Ипак, нису слутили да би им дијете могло кренути у рат - каже саговорник Аваза..
Арминовим повратком кући не престају бриге његових родитеља.
- Постоји могућност да, ако се докаже да је пошао у Сирију и да је намјеравао ратовати, Армин буде осумњичен за тероризам, јер зна се да су те побуњеничке групе у Сирији повезане с Ал-Каидом - речено нам је.
Са случајем нестанка и Арминовог покушаја бијега у Сирију упозната је и Амбасада БиХ у Бечу, потврдила је за "Аваз" Елвира Звиздић, шеф Конзуларног одјељења у Амбасади.
- Обратили су нам се родитељи малољетног А. Д. Накнадно смо утврдили да је аустријски држављанин, чиме наше надлежности у таквим ситуацијама аутоматски престају. Такође, ступили смо у контакт и овдје с Магистратом и рекли су нам да је за дјечака већ додијељена социјална радница - казала је Звиздић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.