Фото: Током викенда откривена 523 пијана возача
Бањалука - Полицијски службеници Министарства унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске су приликом контрола током протеклог викенда код 523 возача утврдили присуство алкохола у крви.
Алкотестирано је укупно 1.541 возача, саопштено је из МУП-а Републике Српске.
Приликом контрола 62 возача су одбила да се подвргну алкотестирању, а присуство алкохола у организму утврђено је код 83 млада возача.
Активности полиције у протеклих 10 дана допринијеле су побољшању стања безбједности у саобраћају, па су у овом периоду евидентиране само двије саобраћајне незгоде у којој су погинула два пјешака, за разлику од периода од 1. октобра до 15. новембра када је погинуло 30 лица на путевима Српске.
У току акције вршена је и контрола кориштења безбједносног појаса, а због непридржавања законских одредби санкционисано је 209 учесника у саобраћају.
Значајну улогу у побољшању стања безбједности у саобраћају имају и пјешаци, о чему говори податак да се у петак, 22. новембра, на магистралном путу Бијељина-Брчко догодила саобраћајна незгода у којој је повријеђен пјешак код кога је утврђено 3,02 промила алкохола у крви.
Контролама полиције прекомјерно присуство алкохола у крви утврђено је код 20 пјешака. Контролом точења алкохола малољетним и очигледно пијаним лицима у угоститељским објектима, коју су полицијски службеници реализовали у сарадњи са другим инспекцијским службама, утврђено је 37 прекршаја, од којих девет случајева точења алкохолних пића малољетницима.
Анализирајући досадашње резултате остварене у акцији која је почела 15. новембра због погоршања стања безбједности у саобраћају, припадници МУП-а Републике Српске контролисали су 5.455 возача, од чега је алкотестирано њих 3.290, а прекомјерно присуство алкохола утврђено је код њих 1.078.
Присуство више од два промила алкохола алкотестирањем утврђено је код 13 возача, а код њих 323 утврђено је количина алкохола од једног до два примила.
Током контрола 158 возача је одбило да се подвргне алкотестирању.
Из Министарства поручују да ће наставити акцију појачане контроле учесника у саобраћају с акцентом на присуство алкохола у организуму, јер је вожња под утицајем алкохола узрок најтежих саобраћајних незгода у Републици Српској.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.