Фото: Шверцовао 237 папагаја
Београд - Цариници на граничном прелазу Градина спречили су држављанина Србије да прокријумчари 237 папагаја, од којих се 85 налази на листи угрожених врста.
Птице су откривене 30.јуна на излазу из Србије током детаљне контроле аутомобила, а налазиле су се у 18 кавеза који су били у гепеку возила.
Међу 237 птица била је 171 птица врсте "Нимфикус холандикус", 34 "Пситакула крамери", 24 "Агапорнис росеиколис" и 85 папагаја "Платуцерцус ексимиус" који припадају заштићеним врстама на основу Конвенције о међународној трговини угроженим врстама дивље флоре и фауне (CITES), чији је Србија потписник.
Розела (Платуцерсус ексимиус) насељава претежно југоисточне дијелове Аустралије, а њихова величина креће се од 30 до 32 центиметра што је сврстава у средње папагаје.
Због изузетне колоритности, та врста папагаја позната је као мали ара, оглашава се веома пријатним гласом, прилично је радознала и темпераментна и добар је летач.
Конвенција о међународној трговини угроженим врстама дивље флоре и фауне спроводи се од 2002. године и према њој је регулисана трговина за више од 33.000 заштићених врста животиња и биљака, које су често предмет кријумчарења.
Када се такав случај открије, цариници о томе обавјештавају надлежне инспекторе из Министарства енергетике, развоја и животне средине, што је и сада био случај.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.