Фото: Уступљена фотографија
БАЊАЛУКА - МУП Републике Српске обавијестио је све полицијске агенције у БиХ да има информацију да је аутобомба, која су у јануару из Зворника према Сарајево превозили чланови криминалне групе Дине Музаферовића Цезара, била намијењена за ликвидацију уредника портала Истрага.ба Авде Авдића, пише Истрага.
Полиција РС је, наиме, у информацији навела да су њихови извори који су повезани са израдом бомбе навели да "мисле да је направа била намијењена новинару Авдићу".
Ову информацију МУП РС је прослиједио СИПА-е, а СИПА је, потом, све доставила Федералној управи полиције. Касније су информације прослијеђене МУП-у Кантона Сарајево које је у четвртак о свему обавијестило и Тужилаштво Кантона Сарајево. О овим информацијама новинар Авдић је у четвртак поподне службено обавијештен у просторијама МУП-а Кантона Сарајево, наводи Истрага.ба.
Подсјећамо, 13. јануара ове године, припадници МУП-а Републике Српске ухапсили су у Милићима тројицу Сарајлија који су из Зворника према Сарајеву превозили аутобомбу са даљинским управљачем.
У акцији МУП-а РС су ухапшени Ален Фазлагић рођен у Сарајеву, Селуедин Дураковић рођен у Загребу и Елвир Јаворовац рођен у Иванграду. Сви они су бх. држављани и настањени су на подручју Сарајева. Полицијски службеници су их пресрели након што су добили информацију да су непознате особе на подручју Зворника преузеле експлозивну направу. Приликом претреса возила пронађена је импровизирана бомба за даљинско активирање са око 900 грама експлозива.
Сви ухапшени годинама су познати полицијским агенцијама. Иначе, Алан Фазлагић хапшен је у фебруару прошле године када су полицијске агенције у БиХ поступиле по замолници словеначког правосуђа. Акција је проведена у оквиру истраге убиства Сатка Кекића у Љубљани. Због тог убиства касније је подигнута оптужница против Дине Музаферовића званог Цезар. Ален Фазлагић је имао директне везе са Дином Музаферовићем Цезаром и његовом криминалном групацијом. Фазлагић је, чак, био у контакту са свим криминалцима који су помогли Цезару приликом убиства Сатка Кекића у Љубљани. Фазлагић је познат и по томе што је експлозивом уништавао банкомате које је, потом, пљачкао. Сигурносне агенције располажу информацијама и доказима да је он за потребе Цезарове групе организирао куповину оружја и експлозива.
Међутим, тројица сарадника Дине Музаферовића Цезара који су превозили ауто-бомбу и дрогу, користећи, притом, фалсификоване документе одмах су, након саслушања, пуштени на слободу. Поступајућа тужитељица Окружној јавног тужилаштва из Источног Сарајева је одлучила да не предлаже притвор, нити било какве мјере забране против Алена Фазлагића, Селуедин Дураковића и Елвира Јаворовца.
- На основу Вашег захтјева којег смо запримили 22.01.2026. године, обавјештавамо Вас да је Полицијска станица Милићи, дана 4.1 .2026. године поднијела Извјештај о почињеном кривичном дјелу против лица са инцијалима Е.Ј. за кривична дјела Недозвољена производња и промет оружја или експлозивних материја, Неовлаштена производња и промет опојних дрога и фалсификовање исправе. Поступајући тужилац је након отварања истраге и прикупљене документације, а нарочито након испитивања осумњиченог у присуству браниоца одлучила да у предметној кривичној ствари није потребно надлежном суду предлагати мјеру притвора, као ни друге мјере, јер нису испуњени законом предвиђени услови. Окружно јавно тужилаштво у Источном Сарајеву ће наставити да предузима све потребне мјере и радње у циљу доношења законите тужилачке одлуке, а о чему ћемо благовремено обавијестити јавност - саопштли су из Окружног тужилаштва Источно Сарајево након упита портала Истрага.ба.
Након што их је Тужилаштво из Источног Сарајева пустило на слободу, реагирало је Тужилаштво Кантона Сарајево које је 24. јануара наредило ФУ-у да ухапоси Дураковића, Фазлагића и Јаворовца. Општински суд у Сарајеву одредио је, потом, мјере забране Селуедину Дураковићу, Алену Фазлагићу и Елвиру Јаворовцу. Општински суд у Сарајеву донио је рјешење којим се према осумњиченим одређују мјере забране посјећивања одређених мјеста или подручја те мјера забране међусобног састајања између осумњичених. Забрана укључује забрану сваког облика комуникације између наведених осумњичених особа.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.