Фото: Потврђена оптужница, ево шта се ставља на терет Шмрку и Магли
САРАЈЕВО - Суд БиХ потврдио је оптужницу против Адмира Арнаутовића Шмрка и Аднана Маглића Магле која их терети за међународну трговину најмање 15,5 килограма дроге и оружја.
Они се терете да су, као организатори криминалне групе, од краја 2019. до краја 2022. године учествовали у међународном промету најмање 5,5 килограма кокаина, 10 килограма хашиша и шест комада оружја, те стекли најмање 438.105 КМ противправне имовинске користи.
Арнаутовић и Маглић терете се за организовани криминал у вези са неовлаштеним прометом дроге, оружја и војне опреме, прањем новца и наношењем тешке тјелесне повреде.
Према наводима оптужнице, њих двојица су се договорили о заједничком плану дјеловања, након чега су организовали и руководили групом у коју су, између осталих, приступила лица чији су иницијали А.М, А.К, Д.П, Е.Л, С.М. и Н.Л, саопштено је из Суда БиХ.
Група је дјеловала на подручју БиХ, држава ЕУ и других земаља, а њене активности обухватале су набавку, продају, куповину, држање ради продаје, превоз и посредовање у међународној продаји кокаина и хашиша.
Чланови групе су, како се наводи, користили посебно подешене мобилне телефоне са апликацијом "Скај" за заштићену и криптовану комуникацију.
Оптужени се терете да су, ради очувања свог положаја у групи, предузимали радње физичког насиља и изнуде, док су повезивањем са другим групама и криминалним клановима у региону и широм свијета обезбиједили положај моћи.
Тај утицај су, према оптужници, користили и за вршење притиска на појединце како би користили њихове услуге заштите од других криминалних група.
Новац стечен незаконитим активностима улагали су у легалне новчане токове са циљем прикривања његовог поријекла и стварног власништва.
Куповали су некретнине, улагали у реновирање и изградњу стамбених објеката, те набављали моторна возила и друге вриједне покретне ствари.
Имовину су, наводи се, уписивали на своје и на име других припадника групе или трећих лица, док је износ користи остварене другим незаконитим активностима остао непознат.
Оптужница против Арнаутовића и Маглића потврђена је 11. августа.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.