Пљачкашу бензинске пумпе шест година затвора

Небојша Томашевић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Пљачкашу бензинске пумпе шест година затвора

БAЊA ЛУКA - Далибор Мачак (26) оптужен за два разбојништва, покушај разбојништва и недозвољену производњу и промет оружја или експлозивних материја, јуче је у Окружном суду у Бањој Луци неправоснажно осуђен на јединствену казну од шест година затвора.

Пресуду је изрекла предсједник Судског вијећа Олга Малешевић, а објави нису присуствовали ни Мачак ни тужилац.

Малешевићева је истакла да је при изрицању пресуде као олакшавајућа околност узето то што је Мачак признао кривицу и то да није раније осуђиван.

Пресуда Далибора Мачка обавезује и на то да предузећу "Петрол", чије је бензинске пумпе опљачкао, надокнади штету од 4.600 марака и плати трошкове судског поступка. Суд је овом приликом Мачку продужио притвор који може да траје до упућења на издржавање казне, а најдуже девет мјесеци.

Мачков адвокат Живко Бојић најавио је да ће се жалити на пресуду Врховном суду Републике Српске.

- У овом случају квалификација дјела урађена је на шету мог брањеника. Пресуђено му је на основу тежег облика кривичног дјела разбојништва према коме је он употријебио оружје, иако је његова пушка приликом чињења дјела била празна. Сматрам да је починио блажи облик разбојништва за шта је предвиђена мања казна - рекао је Бојић.

Далибор Мачак ухапшен је 8. фебруара ове године приликом покушаја разбојништва на бензинској пумпи "Крајина петрол" у бањолучкој улици Исаије Митровића. Њега је тада радник пумпе Жељко Бабић спријечио да узме новац и заједно са радном колегицом и случајним пролазницима савладао и задржао до доласка полиције.

Мачак је признао да је 4. фебруара опљачкао и бензинску пумпу, "Петрол", у бањолучкој улици Првог крајишког корпуса када је однио 1.380 марака. Осим тога, оптужен је да је 9. јануара опљачкао "Петролову" пумпу у улици Младена Стојановића из које је однио 3.221 марку. Приликом свих разбојништава Мачак је имао женску чарапу и капуљачу на глави, а носио је скраћену полуатоматску пушку.

Пушка

Према наводима оптужнице, Мачак је 2005. године набавио полуаутоматску пушку "ПAП-М70" и неовлашћено је држао у стану својих родитеља. Због тога је и осуђен за недозвољено држање оружја на пет мјесеци затвора, што му је урачунато у јединствену изречену казну. Суд је донио и рјешење о одузимању пушке.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.