Фото: Кумови остали при ранијим одбранама
БЕОГРAД - Суђење Aндрији Драшковићу и његовом куму Aлександру Голубовићу због убиства Звонка Плећића Плеће у ресторану "Ројал кнез" 2000. године, пети пут је јуче почело пред новим судским вијећем Окружног суда у Београду, којем предсједава судија Марина Aнђелковић, јавио је Танјуг.
Драшковић и Голубовић рекли су да остају при ранијим одбранама, чија је суштина да је Плећић убијен у самоодбрани, пошто је пијан витлао пиштољем око њиховог стола и пријетио да ће их убити, како би осветио свог пријатеља.
Предсједница судског вијећа затражила је да прецизира колико се Плећић задржао за њиховим столом, али је Драшковић рекао да не може да се сјети, с обзиром на протек времена.
На питање пуномоћника оштећене Драгане Плећић, адвоката Горана Красића, којом је руком пуцао, Драшковић је поновио као и прије годину дана на претходном суђењу да, "иначе у животу користи обе руке, а да на конкретно питање не жели да одговори јер је већ изнео своју одбрану".
Суд је одлучио да на овом суђењу саслуша само непосредне очевице догађаја од 11. септембра 2000. године у ресторану "Ројал кнез", као и да изврши реконструкцију коју је наложио Врховни суд Србије, пошто је укинуо и трећу пресуду.
Окружно тужилаштво терети Драшковића и Голубовића да су поменутог дана, "након препирке са Плећићем који је дошао за њихов сто док су ручали, а затим устао и десном руком кренуо према појасу, извадили пиштоље и испалили већи број хитаца у њега". Како је наведено у оптужници, Плећић је у том тренутку био леђима окренут од Голубовића и бочном лијевом страном према Драшковићу.
За убиство Плећића, Драшковић и Голубовић су већ осуђивани, али су пресуде укидане. Најприје су осуђени на по девет и по година затвора, а затим на 12 година.
На трећем суђењу Драшковић и Голубовић ослобођени су кривице, јер је суд оцијенио да су пуцали у самоодбрани.
Драшковић и Голубовић су провели по четири године у затвору, а послије треће пресуде пуштени су на слободу.
Врховни суд Србије је и ту пресуду укинуо и вратио предмет на поновно суђење, које је прекинуто у децембру прошле године, пошто је предсједник тадашњег судског вијећа судија Зоран Звонар одлучио да оде у адвокате.
Aндрија Драшковић је оптужен и због недозвољеног држања оружја, односно револвера "магнум", из ког је у Звонка Плећића у београдском ресторану "Ројал кнез" испалио три пројектила.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.