Каурину три године и четири мјесеца

Небојша Томашевић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Каурину три године и четири мјесеца

Бањалука - Сандро Каурин (35) из Бањалуке осуђен је у бањалучком Окружном суду на три године и четири мјесеца затвора и новчану казну од 10.000 марака због више изнуда и зеленаштва.

Пресуду је изрекло судско вијеће којем је предсједавала судија Олга Пантић. Вијеће је донијело рјешење којим се Каурину одузима око 67.000 марака нелегално стечене имовинске користи. Пресуди је претходило признање кривице оптуженог Каурина на главном претресу.

Пантићева је објаснила да ће Каурину новчана казна бити претворена у затворску ако је не плати у законском року. Казала је да ће сваких 100 марака казне бити замијењено даном затвора.

Према наводима у пресуди, Каурин је починио осам зеленашења и шест изнуда. Наводи се да је сам оштетио пет особа којима је позајмио новац, а још четири са оптуженим Браниславом Смиљанићем.

Они су позајмљивали новац уз камате од десет до 20 одсто, а када им особе које су узеле позајмицу не би враћале камату, пријетили су им да ће их поломити, убити и малтретирали их.

Између осталих, Каурин је тако М. Т. посудио 500 марака уз камату од 100 марака мјесечно, а затим му дао и нову позајмицу од 500 марака. Послије одређеног времена М. Т. није могао да враћа камату па га је Каурин звао и пријетио му. Позајмио је A. Б. 1.000 марака, а на име камата му узео 10.000, док је од Д. Ш., којем је позајмио 1.000 евра, на име камата узео 2.700 евра. Заједно са Смиљанићем посудио је 4.500 марака И. Б., од кога је на име камата узео око 30.000 марака.

Образлажући пресуду, судија Олга Пантић је казала да је суд приликом изрицања казне цијенио упорност и безобзирност као и континуитет чињења кривичних дјела. Навела је да је суд као олакшавајуће околности цијенио признање Каурина, његово кајање, коректно владање у суду и неосуђиваност.

У овом случају оптужени су и Бранислав Смиљанић и судски полицајац Драго Ђенић, против којих се воде одвојени поступци, те Славко Тодоровић који је на основу признања кривице осуђен на десет мјесеци затвора и новчану казну од 500 марака.

Притвор

Вијеће је овом приликом укинуло притвор Сандру Каурину и пуштен је на слободу до упућивања на издржавање затворске казне. Каурин је у притвору од 23. септембра прошле године и вријеме проведено у притвору биће му урачунато у казну.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.