Фото: Из суднице: Вриједност Медицинске електронике била око 5,6 милиона марака
БAЊAЛУКA - Вјештак економске струке Душан Ступар јуче је у бањалучком Окружном суду потврдио да је књиговодствена вриједност бањалучког предузећа "Медицинска електроника" према финансијским извјештајима крајем 2008. године била нула, али да је предузеће реално вриједјело око 5,6 милиона марака.
Он је ово рекао одговарајући на питања адвоката оптужених: већинског власника "Медицинске електронике" Миле Радишића, бившег директора овог предузећа Жељка Каталине и бившег члана Надзорног одбора Драгана Церовца.
Aдвокати Мирко Дабић, Златко Кнежевић, Жељко Шурлан, Небојша Пантић и Драган Толимир приговорили су његовом налазу јер сматрају да није у обзир узео да је предузеће 2009. године отишло у стечај. Ступар је у налазу навео да је вриједност акције Медицинске електронике 31. децембра 2008. године била 59,7 фенинга.
Одбрана оптужених је приговорила и налазу вјештака грађевинске струке Небојше Нинковића у којем је навео да је укупна вриједност некретнина "Медицинске електронике" 31. децембра 2008. године износила око 24,4 милиона марака. Aдвокати су указали да овај вјештак приликом процјене имовине предузећа није користио купопродајне уговоре из 2008. године иако је то требало да учини.
Нинковић је потврдио да није користио купопродајне уговоре из 2008. године, али је нагласио да је за налаз имао на располагању друге податке.
Специјално тужилаштво РС терети Радишића да је организовао криминалну групу чији су чланови били Каталина и Церовац, као и бивши члан Управног одбора "Медицинске електронике" Никица Бајић који је раније признао кривицу. Ова група је манипулишући цијенама акција предузећа оштетила буџет РС за више од 1,7 милиона марака. Према оптужници, цијену акције "Медицинске електронике" снизили су са 45 на 5,5 фенинга.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.