Фото: Бањалучани пријављени Окружном тужилаштву за изнуду: Пријетећи покушали да се дочепају 50.200 евра
БАЊАЛУКА - Предраг Петковић (33) и Јовица Грујић (28) из Бањалуке осумњичени су да су покушали да разним пријетњама изнуде 50. 200 евра од једног познаника, потврђено је “Гласу Српске”.
Све се дешавало током децембра прошле године, а наводно је осумњичени двојац у више наврата позивао жртву да им исплати тражени новац.
- Пријетили су да ће га тући и да ће га повриједити, те да се неће добро провести ако им не исплати тражени износ. Говорили су да ће сносити тешке посљедице. Детаљи овог случаја још нису довољно расвијетљени те се не зна зашто су осумњичени тражили новац - казао је наш извор.
Додао је да је неопходно утврдити да ли је од раније између осумњичених и “жртве изнуде” било неких дугова и неријешених односа.
Полицијска управа Бањалука, наводећи иницијале, саопштила је да поменути двојац терете за кривично дјело изнуда.
- Против П. П. и Ј. Г. поднесен је извјештај Окружном тужилаштву Бањалука. Наведене особе се сумњиче да су на подручју Бањалуке у току децембра 2019. године, озбиљном пријетњом примјене силе, приказујући посљедице које ће наступити покушали утицати на оштећену особу да им исплати 50.200 евра - саопштила је ПУ Бањалука.
У Окружном тужилаштву су потврдили да су 15. јуна запримили извјештај и да је предмет додијељен у рад поступајућем тужиоцу. Истакли су да у циљу заштите истраге као и жртве не могу да откривају детаље овог случаја.
Према ранијим полицијским извјештајима, осумњичени двојац је познат по чињењу разних кривичних дјела. Петковић је, између осталог, током 2015. сумњичен да је био дио криминалне групе пљачкаша која је пала у полицијској акцији “Кастело” и која је украла разну робу вриједну више десетина хиљада марака. Групи је, између осталог, на терет стављен покушај пљачке банкомата НЛБ Развојне банке у Котор Варошу у децембру 201. Тада су банкомат успјели да ишчупају и закаче за “ауди А6”, али су га током полицијске потјере изгубили. На терет им је стављано да су починили серију крађа и разбојништава на подручју Бањалуке. Грујић је 2017. осуђен у Окружном суду у Бањалуци на двије и по године затвора због учешћа у више пљачки и разбојништва вриједних пола милиона марака. Између осталог, проглашен је кривим за учешће у пљачки Павловић интернационал банке у Бијељини из које 2016. однесено 6.630 КМ.
Казна
Кривични законик РС за изнуду предвиђа казне затвора од најмање шест мјесеци до пет година. Међутим, за оне које пријете, повриједе жртве и изнудом прибаве више од 50.000 КМ закон предвиђа казне од три до 15 година робије.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.