Акција "АТМ": Предложене мјере банкару, седморка пуштена да се брани са слободе

САРАЈЕВО – Тужилаштво БиХ предложило је одређивање мјера забране за једног осумњиченог који је ухапшен у акцији "АТМ" због сумње да је учестовао у прању новца незаконито зарађеног у Словенији.
Како је саопштено из тужилаштва, осумњичени је радник једне пословне банке, а мјере које за њега траже предвиђају забрану напуштања боравишта, састајања са одређеним особама и забрану комуникације се свједоцима и осумњиченима у предмету.
Током ове акције јуче је ухапшено укупно осам особа, а како је саопштено из тужилаштва за седморку која је пуштена након саслушања нису предлагане мјере притвора или забране, јер су проведеним истражним радњама и претресима, прикупљени докази и задокументовано почињење кривичних дјела.
Они тако, сматра тужилаштво, не могу наштетити даљем току и окончању истраге.
- Тужилаштво БиХ у овом предмету остварило је значајну сурадњу са партнерским институцијама Словеније, са којима је дјеловало у заједничком истражном тиму (ЈИТ) уз потпору асоцијације ЕУРОЈУСТ-саопштено је из Тужилаштва БиХ.
Акција "АТМ" је спроведена на подручју Зенице и Сарајева гдје претресено 14 локација и заплијењена пословна и банковна документација и рачунари.
Како је саопштено из СИПА истрага је показала да је од октобра 2016. до фебруара ове године у БиХ "опрано" више од 7, 4 милиона КМ стечених кривичним дјелима у Словенији.
Истакли су да су у оквиру акције провјерени рачуни и сефовови осумњичених те је привремено обустављена трансакција од 69.024 КМ.
Више осумњичених ухапшено је у Словенији гдје акцијом било обухваћено више од 50 особа и обављено 70 претреса.
Особе обухваћени акцијом дјеловали су као организована група која је нелегално зарађенова у Словенији пребацивала у БиХ гдје пран кроз разне фиктивне послове у грађевинарству и банкарске трансакције те је поново враћен у земљу поријекла у легалне токове.
У Тужилаштва БиХ је потврђено да се у овом случају истражују велики трансфери новаце из Словеније у БиХ.
- Новац је пребациван за наводно фиктивно реализоване послове у области грађевинарства, као и друге. Након тога је поново трансферисан у Словенију од стране више особа БиХ, те на тај начин стављан у легалне токове - саопштено је раније из тужилаштава.
Према писањима словеначких медија међу ухапшенима у тој земљи су наводно један од најбогатијих Словенаца и власник "Актива групе" Михаел Стрмљан, те бивши власник Фудбалског клуба "Олимпија" Милан Мандарић.
Он је наводе о умијешаности у прање новца демантовао.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.