
БАЊАЛУКА - Тржиште пољопривредних производа потпуно је поремећено, због чега ће домаћим пољопривредницима 110 милиона марака, колико је овогодишњим аграрним буџетом предвиђено за подршку текућој производњи, умногоме олакшати прољећну сјетву, која ће због раста трошкова бити скупља у односу на лани.
Министри су данас на сједници Владе Републике Српске донијели одлуку о плану коришћења средстава за подстицање развоја пољопривреде и села у овој години, за шта је у буџету планирано 180 милиона КМ, од чега ће највећи дио бити усмјерен управо на текућу производњу.
- Укупна средства подстицаја распоређена су на три главне позиције, тако да је за подршку текућој производњи предвиђено 110.715.000 КМ, за подршку дугорочном развоју 45.100.000 КМ, а за системске мјере 24.185.000 КМ - саопштено је из Бироа Владе за односе с јавношћу.
Подршка текућој производњи има за циљ повећање обима и продуктивности пољопривредне производње.
- Уважавајући тешкоће са којима се пољопривредни произвођачи суочавају у финансирању текуће производње, као и проблеме у вези са тржиштем пољопривредних производа, ова средства заузимају доминантно учешће у укупном обиму средстава – наведено је у саопштењу.
Овај вид подршке предвиђен је за текућу производњу у сточарству те у области биљне производње. Подршка дугорочним улагањима односи се на инвестиције на пољопривредним газдинствима и у прехрамбеној индустрији, као и на мјере подршке инвестицијама од заједничког интереса.
- Циљ подршке дугорочним инвестицијама на пољопривредним газдинствима је подићи капацитете произвођача и прерађивача пољопривредних производа и укрупњавање производње, што ће допринијети бољој конкурентској способности на тржишту - додају у саопштењу.
Системске мјере подршке имају за циљ да обезбиједе услове за несметано одвијање пољопривредне производње, осигурање здравствене заштите животиња и биљака, производњу сјемена за вјештачко осјемењавање у говедарству, унапређење капацитета лабораторија, вођење евиденција и регистара и друге мјере подршке.
Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић истакао је за "Глас Српске" да је њихов приједлог и био да већина аграрног буџета за ову годину буде усмјерена у текућу производњу, док су подстицаји за капиталне инвестиције мањи у односу на прије, имајући у виду да је у протеклом периоду купљен велики број механизације.
- С обзиром на то да је цијена ђубрива и горива виша у односу на лани, прољећна сјетва ће нас ове године нешто више коштати, због чега многи пољопривредници још калкулишу колико ће чега засијати - казао је Маринковић.
Према његовим ријечима, ђубрива поскупљују готово на седмичном нивоу.
- Очекујемо да ће уљарице ове године заузети нешто веће површине, узимајући у обзир већи пласман и цијене, у односу на пшеницу, кукуруз и друге уобичајене културе - нагласио је Маринковић.
Додао је да се уз стимулацију ресорног министарства очекује благи пораст површина под уљарицама, док, што се тиче кукуруза, као најзаступљеније културе, пољопривредни произвођачи, нарочито фармери, морају прво обезбиједити себи довољне количине за прехрану стоке, након чега ће остатак земљишта прилагодити, између осталог, кретањима цијена на тржишту.
Стојан Маринковић је казао да ће ове године морати кориговати календарске рокове и прилагодити их температурним кретањима.
- Тренутно су у току припреме за прихрану озимих усјева те набавку сјемена и ђубрива за предстојећу сјетву кукуруза, соје и сунцокрета, као најзаступљенијих прољећних култура - рекао је Маринковић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.