Фото: РТРС
БАЊАЛУКА - У Привредној комори Републике Српске почео је Привредни форум у оквиру којег ће бити потписан споразум о сарадњи између ове и Привредне коморе Татарстана.
Потпредсједник Владе Татарстана Олег Коробченко рекао је на конференцији за новинаре да је данас телефонски разговарао са предсједником Владе Татарстана.
- Договорили смо низ питања које треба рјешавати у будућности. Јуче смо на састанку са предсједником Српске одредили план будућих активности - навео је Коробченко.
Предсједник Привредне коморе Српске Горан Рачић рекао је да потписати споразум о сарадњи.
- Задовољство нам је и част што имамо прилику да угостимо делегацију од преко 20 чланова. Споразум ће дефинисати оквирну сарадњу и то је четврти који смо потисали са чланицама Руске Федерације. Поред размјене инфорамација размјењивали би и информације о потребама једне и друге стране. Заједничке интересе имамо у области пољопривреде и хемијске индустрије. Ми имамо потребну за минералним горивом и ту видимо потенцијалну сарадњу. Такође постоји интерес за сарадњом у неким другим областима. Нама је циљ да радимо на доброј припреми и размјени информација и да онда корак по кореак остварујумео сарадњу - навео је Рачић.
Први замјеник предсједника Привредно-индустијске коморе Татарстана Елена Фајзрахманова каже да су детаљно разговарали о могућим облицима сарадње.
- Захваљујемо се на гостопримству и надамо се да ће наша сарадња бити на обострано задовољство - истакла је она.
Привредном форуму присуствују предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, предсједник Привредне коморе Републике Српске Горан Рачић, потпредсједник Владе Татарстана Олег Коробченко, амбасадор Русије у БиХ Игор Калабухов, шеф Представништва Српске у Москви Душко Перовић, бројни министри у Влади Републике Српске и привредници.
Главни циљ форума је упознавање делегације Татарстана са привредним потенцијалима Српске и стварање предуслова за унапређење спољнотрговинске размјене.
На форуму у Бањалуци биће представљено око 15 домаћих компанија из пољопривредног и прехрамбеног сектора, као и десет представника локалних заједница.
Привредна комора Републике Српске већ има потписане споразуме о сарадњи са привредним коморама Москве, Санкт Петербурка и Казања.
Татарстан је једна од најразвијенијих регија у Руској Федерацији која поред нафте, има развијену пољопривредну производњу и хемијску индустрију.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.