• Економија
  • Привреда

Потражња за телефонима имуна на кризу

Пише: Данијела Бајић 08.07.2024 23:53
Фото: Потражња за телефонима имуна на кризу

БАЊАЛУКА - Потражња за мобилним телефонима у Републици Српској и ФБиХ расте, што показују подаци да је у протеклих шест мјесеци за ове и сличне апарате искеширано близу седам милиона марака више у односу на исти период лани, а да грађани не жале новац потврђују и трговци.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, од јануара до краја јуна ове године увезени су телефони у вриједности од 98,62 милиона марака, док је на дажбине отишло 22,47 милиона КМ.

Мобилних телефона у истом периоду прошле године у БиХ из иностранства стигло је у вриједности од 91,71 милиона КМ, за шта су дажбине износиле 20,87 милиона КМ.

- Највише телефона ове године у БиХ стигло је из Кине и то у вриједности од 59,89 милиона КМ, затим из Вијетнама 17.019, који су коштали 28,70 милиона КМ. Телефони из Америке коштали су 109.466 марака - казали су у УИО.

Да је ове године забиљежен значајан пораст потражње за мобилним телефонима у односу на претходне године, свједоче и у специјализованим радњама. Продавци мобилних телефона разлог за већу потражњу виде у том што купцима дају могућност да плаћају у ратама, без камате, али и у практичности ових паметних уређаја који могу да послуже и као лаптоп.

Шефица у требињској ради “Техно плус” Милица Фуштар казала је за “Глас Српске” да мобилни телефони ове године иду одлично. 

- Сви се жале на кризу, а потражња за мобилним телефонима дуго није била овако добра. Ето, за неких сигурно 30 одсто имамо више посла него лани. Платежна моћ ове године је, очигледно, већа, само не знам како. Наши купци не жале новац, траже телефоне скупље и од 1.000 марака - казала је Фуштарова.

Додала је да млађа популација претежно купује мало јефтиније телефоне, негдје до 400 КМ, док купци средњих година углавном траже “ајфон” и “самсунг” од 1.000 марака, иако нису ријетки ни они који пазаре и скупље апарате.

Руководилац малопродаје у радњи “БГ електроник” у Бијељини, која пословницу има и у Зворнику, Предраг Драгутиновић рекао је да је потражња за мобилним телефонима прилично повећана, посебно брендовима попут “ајфона” и “самсунга”.

- Продаја телефона је сигурно за 25 одсто већа у односу на лани. Сваки телефон има свог купца, али су најтраженији они који коштају између 600 и 800 марака. Најскупљи телефон код нас тренутно кошта 1.049 марака и неких пет одсто купаца пазари такве уређаје - казао је Драгутиновић.

Трговкиња у радњи “Делта ПС” у Бањалуци Ведрана Зарић такође каже да је ове године дефинитивно већа потражња за мобилним телефонима него лани.

- Углавном људи телефоне купују на рате. Сви бирају мало боље телефоне, које отплате у року од два да три или више мјесеци и то без камате - казала је Зарићева.

ФИКСНИ АПАРАТИ

Предраг Драгутиновић казао је да, иако су мобилни телефони преплавили тржиште, и даље постоји потражња са фиксним апаратима, нарочито након грмљавине и временских непогода. 

- За фиксни телефон са бежичном варијантом потребно је издвојити у просјеку око 60 марака, док телефони са каблом коштају 40 КМ и њих углавном купују старији купци - казао је Драгутиновић. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.