Фото: СРНА
Министар финансија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић, и генерални директор Саудијског фонда за развој Султан Абулрахман ел Маршад данас су у Фочи потписали два споразума о зајму у укупној вриједности од 53.538.516 КМ.
Потписани су Споразум о зајму за Пројекат изградње научно-технолошког парка и Споразум о зајму за Пројекат изградње и опремања додатног објекта за смјештај студената у Студентском центру "Бориша Старовић" у Фочи.
Потписивању споразума присуствовао је и министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир.
Генерални директор Саудијског фонда за развој Султан Абдулрахман ел Маршад изјавио је данас у Фочи да потписивање споразума о зајмовима за пројекте опремања Студентског центра и изградње научнотехнолошког парка Републике Српске не представља само улагање него и жељу да заједно учествује у изградњи човјека и образовања.
Маршад је навео да овај фонд учествује у финансирању два важна пројекта у укупном износу 32 милиона америчких долара, те да је то нови корак у сарадњи која у БиХ траје више од три деценије.
"Први пројекат је научно-истраживачки центар који ће се проширивати на 20 хектара. То ће бити центар који ће окупити научне раднике и бавити се научно-истраживачким радом", истакао је Маршад.
Он се нада да ће се на тај начин обезбиједити угодна атмосфера за истраживаче, што ће допринијети економском и друштвеном развоју.
"Други пројекат је проширење Студентског дома у Фочи, тако да се надамо да ћемо обезбиједити бољу атмосферу за студенте и ојачати научни однос и едукацијски процес што ће допринијети квалитету студентског живота", оцијено је Маршад и додао да у је част што је у БиХ и Републици Српској и што свједочи потписивању новог споразума.
Министар финансија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић је истакао да су пројекти за које су данас потписани споразуми начин за промоцију образовања, јер су млади будућност сваког друштва.
"Ово је озбиљна инвестиција за овај крај на основу којег ћемо имати додатних 380 мјеста што ће у потпуности да задовољи потребе када је ријеч о домаћим студентима, али и истовремено да се повећају капацитети када се говори о страним студентима", навео је Амиџић.
Од готово 2.500 студената, он је додао да је 500 студента који нису држављани БиХ, и то треба да служи на част овом факултету и самом Универзитету у Источном Сарајеву.
Он је истакао да се други споразум односи на изградњу научно-технолошког парка који ће се градити у Бањалуци у вриједности од готово 32 милиона КМ.
"Научно технолошки парк ће бити спона између сектора образовања и привреде на такав начин да ће учинити да млади људи у Бањалуци, односно Републици Српској, могу да се афирмишу те да ту афирмацију пронађу управо на овим просторима. Истовремено, то могу да учине на такав начин да буду окосница привредног, научног и културног раста и развоја Републике Српске", рекао је Амиџић.
Начелник општине Фоча Милан Вукадиновић рекао је да Фоча има велики потенцијал и захвалио је руководству и партнерима из Саудијске Арабије што су је препознали као нешто што је вриједно пажње, бриге и озбиљног улагања.
"Све су то аргументи да је овдје сигурно улагање и то даље имплицира сигурну и свијетлу будућност наших факултета и кадра који то може изнијети и логистички и професионално", оцијенио је Вукадиновић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.