• Економија
  • Привреда

Опоравак металског сектора иде пужевим темпом

Пише: Анита Јанковић Речевић 14.03.2025 10:06
Фото: Архива

БАЊАЛУКА - Опоравак металске индустрије Републике Српске, која је због глобалних превирања дуже вријеме књижила пад потражње од ино-купаца, иде пужевим кораком, а наду у бржи темпо не уливају ни уговорене наруџбе за ову годину.

Проблеми домаћих извозно оријентисаних предузећа из области металског сектора, који у највећој мјери зависе од европског тржишта, почели су са појавом пандемије вируса корона, а кризу је додатно продубио сукоб Русије и Украјине, изазвавши рецесију у појединим земљама ЕУ.

Ова индустријска грана која представља мотор економије у првим мјесецима ове године махом биљежи стагнацију, али има и предузећа која су закорачила на пут опоравка.

Дервентска фирма "Металац МБМ", која запошљава око 50 радника, у првим мјесецима ове године има боље производне резултате у односу на лани.

- Благи опоравак који је кренуо прошле јесени настављен је и ове године. Током јануара и фебруара смо имали већи обим производње него у истим мјесецима прошле године за око 10-15 одсто, а веће су и наруџбе за март. За јануар смо исплатили просјечну нето плату у висини од 1.936 марака и увјерили смо се да се радници и те како могу задржати уколико су примања квалитетна - истакао је за "Глас" директор и власник предузећа "Металац МБМ" Слободан Голуб.

Навео је да све што произведу пласирају ино-купцима, који су и за наредне мјесеце најавили повећање наруџби.

- Чини ми се да се тржиште Европе полако буди. Наш велики купац из области грађевине почетком јануара нам је рекао да ове године од њих очекујемо раст наруџби за десет одсто, међутим прошле седмице су са нама контактирали и тај раст подигли на 25 одсто у односу на лани. То за нас значи пуне руке посла, поготово ако се одржи стабилност цијена репроматеријала, што је сада случај. Мало нас плаше одлуке САД о увођењу царина на челик и алуминијум, али надамо се да ипак неће доћи до нових проблема на глобалном тржишту - оптимистичан је Голуб.

С друге стране, у которварошком предузећу "Сим техник", које се углавном ослања на њемачку ауто-индустрију, немају много разлога за оптимизам.

- Проблеми су почели са пандемијом вируса корона и од тада константно тињају. Зависни смо од Њемачке гдје је велики пад ауто-индустрије и цијелог металског сектора. Истина је да радимо у пуном капацитету, али у двије смјене, не три, као раније. Већ неко вријеме не запошљавамо нове радника, а раније смо имали такав темпо да сваки мјесец запошљавамо по десет људи. Било је превише посла па смо могли одбијати наруџбе, а сада прихватамо све што нам се понуди. Нисмо превише оптимистични ни за наредни период, постало је јако тешко износити било какве прогнозе, јер се ситуација на глобалном, а тиме и локалном нивоу, мијења из дана у дан - рекао је за "Глас" помоћник директора "Сим техника" Немања Савић.

Слична ситуација је и у вишеградском предузећу "Аутометал" које извози 50 одсто производње на њемачко тржиште.

- Производна статистика за прве мјесеце ове године је врло шарена. У јануару прошле године смо имали већи обим производње у односу на исти мјесец ове године, фебруар је био на истом нивоу, док смо у марту бољи у односу на 2024, али ствари се не могу посматрати на мјесечном нивоу. Када се све сагледа, рекао бих да је на сцени стагнација, није сјајно, али не можемо се ни жалити. Нема ни сигнала који указују на опоравак - истакао је за "Глас" генерални директор "Аутометала" Милан Ђукановић наводећи да тренутно имају тридесетак радника и за сада не планирају нова запошљавања.

Домаћи терен

Милан Ђукановић каже да на домаћем тржишту, бар када је ријеч о металском сектору, за сада нема већих проблема.

- Све функционише како треба, нема пада наруџби, а до када, видјећемо - казао је Ђукановић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.