
БАЊАЛУКА - Ваздухопловни и форензички, те лабораторијско-санитарни техничар, као и спортски смјер само су нека од занимања која би малим матурантима широм Српске приликом уписа у средњу школу могли бити понуђени у новој школској години.
Наставни планови и програми се усклађују са развијеним стандардима занимања, захтјевима и потребама тржишта рада те савременим достигнућима технике и технологије, а средње школе у Српској су имале рок до краја децембра да ресорном министарству доставе своје приједлоге за упис у нову школску годину.
Директор Технолошке школе у Бањалуци Дејан Чутура истакао је за „Глас Српске“ да су предложили да у новој школској години упишу и одјељење форензичког техничара, који би, између осталог, припремао и узимао узорке на терену за даљу анализу.
- Форензички техничар ће бити огледно занимање, које до сада ниједна школа у Српској није имала. Надам се да ће нам ресорно министарство дати зелено свјетло за упис тог одјељења, јер постоји интересовање, али и потреба за тим кадром - казао је Чутура.
Са новим занимањима у нову школску годину планирају да крену и у бањалучкој Техничкој школи. Ова образовна установа, према ријечима директора Владимира Куваље, за увођење новог занимања, односно ваздухопловног техничара у машинству, има подршку Хеликоптерског сервиса Републике Српске и Хеликоптерске јединице Министарства унутрашњих послова.
- То је прилика да школујемо авио-механичаре, тачније авио-техничаре из области машинства, који ће имати могућност да своје школовање наставе у региону, поготово у Србији, гдје је авијација доста развијена - казао је Куваља.
Додао је да од доласка на чело ове школе покушава да прати све оно што је потребно за развој привреде Српске из области машинства и саобраћаја.
- Циљ нам је да, прије свега, испоштујемо привреду, али и да ученици који заврше нашу школу брзо дођу до посла или наставе школовање на факултетима у Српској или даље - истакао је Куваља.
Предсједник Актива директора средњих школа добојске регије Тијана Васиљевић Стокић казала је да образовне установе у овом дијелу Српске планирају три нова занимања и то техничар мехатронике, лабораторијско-санитарни техничар и спортски смјер у Гимназији. Према њеним ријечима, међу деветацима на подручју ове регије спроведена је анкета, која је показала да предњачи интересовање за Медицинску школу, затим Саобраћајну и електро школу, Техничку, Економску, Гимназију и Угоститељску.
- Ученици су први пут попуњавали анкетни листић код куће са родитељима како би се дошло до што квалитетнијих и мјеродавнијих података. Анкетирање је један од елемената како да се припреми план уписа за наредну школску годину - казала је Васиљевић Стокић.
На подручју Семберије и Херцеговине акценат ће и ове године бити стављен на дефицитарна занимања, између осталог, из области грађевинарства.
Предсједник Уније послодаваца РС Зоран Шкребић рекао је да пословање, које се у посљедње три године врло брзо мијења, образовни систем не може пратити.
- Оно што нас радује јесте да има воље да се уђе у реформу образовања, која треба да прати потребе тржишта. У Српској су тренутно дефицитарна сва занатска занимања, а у посљедње вријеме умногоме недостаје и неквалификоване радне снаге - казао је Шкребић додавши да пословна заједница већ неко вријеме упозорава надлежне да се млади у Српској школују за страна тржишта.
Са промоцијом занимања средње школе у Српској почињу крајем фебруара или почетком марта. Професори и ђаци ће у наредним мјесецима слободно вријеме користити за промовисање школе са циљем да ученицима приближе занимања, јер је, како кажу директори, сваки ђак важан.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.