Каква су очекивања од гасификације истока Српске
ВЛАСЕНИЦА - Не постоји озбиљна индустрија која у процесима производње не захтијева употребу гаса, тако да ће изградњом гасовода, која би требало да почне на прољеће, општине на истоку Републике Српске сигурно постати далеко пожељније дестинације за инвеститоре.
Сагласни су у томе челници Власенице, Милића и Хан Пијеска, који су јуче разговарали са представницима предузећа надлежних за гасификацију.
Начелник Власенице Мирослав Краљевић рекао је за "Глас Српске" да је ријеч о стратешком пројекту који ће сигурно донијети просперитет источном дијелу Српске те додао да је ријеч о магистралном гасоводу, који ће ићи трасом Јаковица - Власеница, Власеница - Милићи, Братунац - Сребреница, Игришта.
- Фосилна горива се повлаче и нестају, а гас је број један, не само за живот грађана већ и за привредни и индустријски развој. Већ ме људи зову и распитују се да ли ће индустријска зона бити покривена гасом, колики капацитети - рекао је Краљевић.
Нагласио је да осим еколошког аспекта гасификација доноси и привредни искорак.
- Гасификација ће донијети развој и туризма, села, привреде и индустрије. Имамо индустријску зону и главно чвориште ће бити управо ту. Веома је важно да у самом старту урадимо све како треба у складу са регулационим планом. Очекивања су да ће изградња почети на прољеће - рекао је Краљевић.
Истакао је да је пред локалним заједницама утврђивање трасе гасовода, да би све до прољећа било спремно.
- Ако треба радићемо и 24 часа дневно само да буду поправљени услови живота код нас - закључио је Краљевић.
Просперитет очекују и у Милићима, а први човјек те локалне заједнице Марко Савић истакао је да се изградњом гасовода ствара перспектива за развој привредних дјелатности.
- Захвални смо Влади и предсједнику Српске што су и Милићи добили прилику да буду дио ове приче. Не постоји озбиљна индустрија која не захтијева употребу гаса у процесима производње и то нам је све до сада био велики недостатак. Бројни инвеститори су и до сада прво питали имамо ли могућност снабдијевања гасом. Овим пројектом постајемо конкурентнији за инвестиције, а самим тим очекујемо и нова радна мјеста - рекао је Савић.
Начелник Хан Пијеска Слободан Ђурић рекао је за "Глас" да тренутно у овој општини у Краљевом насељу граде око 300 викендица те да зимску туристичку сезону дочекују са отвореним ски-центром "Игришта".
- Граде један хотел, биће их још, гас је ту неприкосновен, а да не причам о индустрији. До сада смо били приморани да се ослањамо само на дрво. Проласком гасовода бићемо конкурентнији. Велика је то прича и за Хан Пијесак и за цијелу ову регију. За било какву озбиљну индустрију и привреду гас је енергент број један - рекао је Ђурић, нагласивши да ће општина настојати и да помогне сваком домаћинству које буде ријешило да се прикључи на гасовод.
Почетком октобра у рад је пуштен дистрибутивни челични гасовод Пале - Јахорина, чиме је завршена гасификација комплетне планине.
ВАЗДУШНА БАЊА
Слободан Ђурић је подсјетио да је Хан Пијесак проглашен ваздушном бањом те да је и са тог аспекта изградња гасовода веома важна за ову локалну заједницу.
- Морамо водити рачуна и о екологији и покушати сачувати природна богатства која имамо - рекао је Ђурић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.