
ГРАДИШКА - Градишка је већ дуже вријеме међу водећим градовима у Републици Српској када је у питању приступ према привреди, што потврђују подаци о спољнотрговинској размјени и броју запослених.
Према ријечима градоначелника Градишке Зорана Аџића, привреда ове локалне заједнице у посљедњих осам година биљежи значајан раст обима производње, извоза и броја запослених.
- Покривеност увоза извозом је 100 одсто, по чему је Градишка једна од водећих локалних заједница у Републици Српској и БиХ. Број запослених је порастао за око 30 одсто и први пут је премашен број од 11.000 из 1990. године, а тренутно је у Градишци запослено близу 11.800 радника - нагласио је Аџић.
Он је подсјетио да је глобална свјетска криза, која је прво изазвана пандемијом вируса корона, а затим ратним сукобима, дјелимично успорила развој градишке привреде, али да су домаћи привредници показали способност да у ситуацији када је у Европској унији смањена потражња проналазе нова тржишта.
- Резултат је способност наших привредника да се прилагоде тренутним околностима на тржишту и активностима које је Градска управа радила с циљем да буде ефикаснија у свему што је потребно за убрзан развој привреде - истакао је Аџић.
Он је похвалио рад Привредног савјета града који је својим приједлозима и иницијативама помогао Градској управи да прилагоди свој рад потребама привреде, па тако данас и страни инвеститори имају само ријечи хвале када је у питању брзина издавања свих потребних дозвола, а уз то су и знатно смањени износи свих административних такса и накнада које привредници плаћају.
Према Аџићевим ријечима, Градишка у наредним годинама, са слободном економском зоном Лиман код новог моста и граничног прелаза, може да очекује много већи прилив инвестиција, јер ће то бити значајан економски потенцијал цијеле Републике Српске и БиХ.
Он је подсјетио да је Градишка препознатљива по међународним пројектима наводећи да су припремљени инфраструктурни пројекти у вриједности од 160 милиона евра са грађевинским дозволама.
Град Градишка има одличан геостратешки положај, са 56 километара дугом границом према ЕУ и највећим граничним прелазом и царинским терминалом у Српској и БиХ.
Зоран Аџић је истакао да је Градишка препозната и као локална заједница која улаже много у образовање, прије свега у опремање средњих школа и увођење нових занимања. С циљем усклађивања образовних процеса са потребама привреде основан је Савјет за запошљавање и образовање.
- Наша жеља и циљ је да увежемо градишку привреду и образовање, односно образовне профиле и потребе тржишта - рекао је Аџић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.