
БАЊАЛУКА - Министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић рекао је данас у Београду на 14. Конференцију о минералним ресурсима да рударски сектор чини око четири одсто БДП-а Републике Српске и запошљава око 6.000 радника, што само по себи говори о његовом значају за цјелокупну привреду.
Ђокић је у обраћању истакао да је рударски сектор од виталног значаја за одржив економски развој и енергетску стабилност, посебно у свјетлу глобалних промјена у енергетском сектору, саопштено је из ресорног министарства.
-Рударство није само основа за индустријски напредак, већ и значајан ослонац за локалне заједнице. Потребно је даље унапређивати стандарде безбједности и здравља радника, али и интензивно радити на примјени одрживих технологија које минимизирају утицај на животну средину - рекао је Ђокић.
Он је навео да Република Српска у том погледу примјењује све европске стандарде.
Ђокић је истакао значај активног дјеловања, подизања свијести и едукације јавности о значају геолошких истраживања и рударства као базних индустрија и основе за многе друге дјелатности, као и о свим практичним предностима тих активности за локалну заједницу и привреду у цјелини.
-Свјесни смо свих изазова на глобалном нивоу и код нас, нарочито у погледу отпора овим активностима, и ти изазови захтијевају проактивно и правовремено дјеловање - истакао је Ђокић.
Нагласио је важност сарадње јавног и приватног сектора како би се унаприједиле постојеће рударске праксе и подстакао прелазак на циркуларну економију, која подразумијева максимално кориштење ресурса уз минималне еколошке ефекте.
-Неопходно је да заједничким снагама креирамо услове за одржив раст овог сектора, који ће у будућности обезбиједити енергетску независност и нове прилике за запошљавање - поручио је Ђокић, додавши да је ова конференција управо одраз таквих настојања.
Током Конференције о минералним ресурсима, која је окупила водеће представнике индустрије, стручњаке и доносиоце одлука из региона, дискутовано је о кључним темама које обликују будућност рударства, наведено је у саопштењу.
Посебна пажња била је посвећена енергетској транзицији и значају рударства, као и о доприносу рударства развоју локалних заједница, са нагласком на друштвено одговорно пословање и стварање нових радних места.
Одрживе праксе и савремене технологије које омогућавају ефикаснију и еколошки прихватљивију експлоатацију минералних ресурса такође су биле значајна тема. Безбједност и здравље у рударству добили су посебан осврт са циљем унапређења стандарда радних услова, док је циркуларна економија препозната као модел који подстиче максимално искоришћавање ресурса уз смањење отпада. Проблематика у рударству, са акцентом на регулаторне изазове и потребу за даљим иновацијама, такође је била у фокусу овог догађаја, истакнуто је у саопштењу.
Из Министарства су напоменули да је ова конференција потврдила значај дијалога свих заинтересованих страна у циљу одговорног и инклузивног развоја ових стратешких области привреде.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.