Фото: Дуг САД највећи у историји
ВАШИНГТОН - Савезни дуг Сједињених Америчких Држава премашио је у сриједу, 19. августа, 40 билиона долара, што је нови рекорд, према дневном извјештају Министарства финансија. Државна потрошња ове године требало би да премаши пореске приходе за више од два билиона долара.
Вијест, коју је објавило Министарство финансија у свом дневном финансијском извјештају, стигла је само пет мјесеци након што је дуг премашио 39 билиона долара. Држава наставља да повећава дуг великом брзином, док расходи годишње премашују приходе за више од два билиона долара.
„Наш тренутни фискални курс је очигледно неодржив, а то је најбољи могући сценарио“, рекла је Маргарет Спелингс, предсједница Бипартизанског центра за политику. „Чак и у најоптимистичнијим сценаријима, јуримо ка литици и одбијамо да скренемо.“
Дефицит је додатно повећан након што је Врховни суд оборио велики дио царина предсједника Доналда Трампа, приморавши Министарство финансија да врати више од 100 милијарди долара увозних дажбина које су незаконито наплаћене, пренио је сајт Америчког јавног радија.
Администрација је за раст дефицита окривила демократе.
„Предсједник Трамп је обећао да ће исправити фискално лоше управљање Џоа Бајдена“, рекао је портпарол Бијеле куће Куш Десаи у саопштењу. „Зато је Трампова администрација усмјерена на смањење расипања, превара и злоупотреба у федералној потрошњи, уз убрзавање економског раста како би се однос америчког дуга према БДП-у поново кретао у правом смјеру.“
Државни приходи порасли су три одсто у овој фискалној години, али је потрошња расла још брже. Однос дуга према БДП-у погоршао се откако се Трамп вратио у Бијелу кућу.
Влада троши више од билион долара годишње само на камате на растући дуг. Камате су сада други највећи државни расход, одмах иза социјалног осигурања.
Трошкови камата у првих десет мјесеци ове фискалне године били су 15 одсто већи него у истом периоду прошле године. На то су утицали како раст дуга, тако и више каматне стопе које инвеститори сада захтијевају како би наставили да позајмљују новац држави.
Принос на 30-годишње америчке државне обвезнице ове седмице достигао је највиши ниво у посљедњих 19 година. То повећава трошкове задуживања и за остале, пошто хипотекарне и друге каматне стопе често прате кретање дугорочних приноса на америчке државне обвезнице.
Просјечна каматна стопа на 30-годишње хипотекарне кредите прошле седмице приближила се 6,7 одсто, према подацима Фреди Мека.
„Савезни дуг већ повећава трошкове живота и истискује другу потрошњу и инвестиције, угрожавајући нашу економију и дугорочни просперитет Американаца“, рекла је Спелингс.
Конгрес до сада није показао велики интерес за рјешавање овог проблема.
„40 билиона долара требало би да буде позив за буђење. Али ни Конгрес ни предсједник немају вјеродостојан план да зауставе његов раст“, рекла је Керолин Бурдо, извршна директорка организације Конкорд Акшн, која се залаже за фискалну одговорност. „Будућој генерацији дугујемо више од овог огромног дуга и још једног празног обећања да ће се неко други тиме позабавити касније.“
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.