Ученици пјешаче и по 20 км дневно

nezavisne.com
Ученици пјешаче и по 20 км дневно

Бањалука, Лопаре - У бројним општинама у РС, углавном због лошег пута, немогуће је организовати превоз ученика, због чега су они принуђени да у школу иду пјешице.

Директори васпитно-образовних установа кажу да се ђаци и њихови родитељи сналазе како знају и умију, јер другог рјешења нема, а како су нам потврдили они с којима смо разговарали, до школе и назад ученици препјешаче и до 20 километара, мада није искључено да има и још драстичнијих примјера, пишу Независне новине.

Конкретно, у Основној школи "Свети Сава" у Лопарама кажу да међу њиховим ђацима има и оних којима је кућа од школе удаљена и по 10 километара, тако да није риједак случај да, рачунајући и повратак, основци препјешаче 20 километара.

"Ту, нажалост, нема ни аутобуске линије, путна комуникација је веома лоша, односно уништена је током рата, а ријеч је о путу према мјесту Стара Тузла. Та дјеца дословно пјешаче, а међу њима има и малишана од шест-седам година", казали су запослени у Основној школи "Свети Сава" Лопаре.

Још су додали да малишане понекад и родитељи довозе, али то није случај сваки дан. Слични проблеми, поред ове школе у Лопарама, евидентни су и у бројним осталим школама, укључујући и поједине на подручју Бањалуке.

 "Ми имамо организован превоз који се врши редовним линијама, али пошто је ово доста велико подручје, раширено на површини већој од 200 квадратних километара, дјеца нам долазе са шест-седам страна. Из неких мјеста због лоших путева или слабе насељености не постоји превоз. Имамо подручну школу у Кмећанима, гдје дјеца пјешаче из села Вилуси. Удаљеност између та два села је око осам километара", испричао нам је Ненад Михајловић, директор Основне школе "Младен Стојановић" Бронзани Мајдан, код Бањалуке.

Током топлијих дана за ученике пјешачење и није толики проблем у поређењу са зимским мјесецима.

За превоз ученика у РС предвиђено око 4,5 милиона марака у овој години

"Током зиме иду и родитељи с њима, сналазе се, што би се рекло", каже Михајловић.

Ученица првог разреда Основне школе "Милан Ракић" Карановац, код Бањалуке, дневно препјешачи 12 километара.

"Село у којем она живи удаљено је шест километара од школе. Сваки дан је мајка доводи у школу. Да препјешачи 12 километара дневно, за ученицу која је први разред заиста је много. Ја сам покушао да јој организујем превоз, али то је неизводљиво, јер је економски неисплативо за било кога да је вози", пожалио се Симеун Раљић, директор Основне школе "Милан Ракић" Карановац.

Из Министарства просвјете и културе РС подсјећају да је буџетом Владе РС за ову годину за намјене превоза ученика у РС предвиђено око 4,5 милиона марака.

Износ новчаних средстава према ученику, како наводе у ресорном министарству, одређен је Правилником о финансирању основних школа.

Како додају, Министарство просвјете и културе РС није надлежно за питање обезбјеђивања путне комуникације тамо гдје она не постоји, али тамо гдје постоји организован превоз, поступају према Правилнику.

"Конкретно, за удаљеност од четири до 10 километара, Министарство просвјете и културе РС одобрава износ од 25 марака, за удаљеност од 11 до 15 км издваја се 37 КМ, а за удаљеност од 16 до 20 километара издваја се 47,75 КМ и тако даље", навели су из ресорног министарства.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана