Пут до спаса срца најбржи у Српској

Драгана Келеч
Пут до спаса срца најбржи у Српској

Бањалука - Словенија има осам пута већа издвајања за здравствену заштиту по становнику од РС, али то изгледа није пресудно када су у питању листе чекања за поједине прегледе, јер се у Српској на коронарографију стиже чак 11 пута брже него у тој земљи.

Показале су ово анализе Фонда здравственог осигурања Републике Српске. Упоредни подаци о дужини чекања на неке од медицинских процедура у региону и код нас говоре да смо далеко испред комшија. Тако пацијенти у РС, осим до коронарографије, брже стижу и на операцију катаракте него у Србији, Хрватској и Словенији, али и на ултразвук срца и прегледе врата и главе. На то је, како истичу у Фонду, утицало побољшање доступности здравствене заштите, што је један од стратешких развојних циљева здравства у РС, али и дио развојних планова те установе.

У посљедњих пет, шест година једна од ефикаснијих мјера за брже прегледе била је, како истичу, и увођење централизованог заказивања за магнетну резонанцу (МР) и компјутеризовану томографију (ЦТ) на нивоу цијеле РС.

- Тиме је омогућено управљање цијелим процесом заказивања прегледа и то у здравственој установи гдје ће се на преглед најкраће чекати, било да је ријеч о јавној или приватној болници - кажу у Фонду.

На краће листе чекања утицало је и укључивање приватних здравствених установа, ангажовање стручњака из других земаља, али и градња Центра за радиотерапију.

- Да краће чекамо на поједине прегледе допринијело је и оспособљавање болница да пруже више од 500 нових процедура захваљујући новој опреми и едукацији медицинара - нагласили су у Фонду здравственог осигурања.

Према подацима којима располаже Фонд здравства, листе чекања за дијагностичке процедуре МР и ЦТ су од два до четири пута краће од максималне дужине чекања у региону.

- На магнетну резонанцу се најкраће чека на Универзитетском клиничком центру РС, и то од седам до десет дана, док најдуже чекају пацијенти у општој болници Бијељина, односно 60 дана - кажу у Фонду.

С друге стране, компјутеризовану томографију најкраће чекају у приватним медицинским установама "Медик Т" из Бијељине и "Алфа" из Брчког, и то седам дана, док се у УКЦ-у РС у Бањалуци чека око 120 дана.

- Све то се не односи на хитне случајеве и на хоспитализоване пацијенте - додају у Фонду.

Да смо у неким прегледима далеко бољи и бржи од иностранства, тврди и директор болнице Источно Сарајево Горан Тодоровић.

- Наравно, увијек имамо простора за поправке и напредовање. Дешава се да неки апарат буде у квару и одмах стижу и дуже листе чекања за прегледе који од њега зависе - објашњава он.

Ипак, градњом болнице у Источном Сарајеву и набавком опреме знатно ће бити смањене листе чекања и побољшан квалитет здравствене заштите у цијелој Српској.

- Веома је битно да ћемо уз нову болницу добити и нову опрему, што ће спријечити одлазак пацијената у друге државе, јер ће овдје у потпуности моћи добити дијагностику и лијечење - додаје Тодоровић.

Велика олакшица за пацијенте у РС јесте то што ће од 1. августа плаћати и до четири пута мањи износ партиципације за најскупље медицинске услуге попут коронарографије, уградње стента и балон дилетације коронарне артерије. Нижа партиципација предвиђена је и за магнетну резонанцу, а биће смањен и проценат партиципације за медицинска помагала намијењена дјеци узраста од 15 до 18 година.

Могућност избора

У Фонду здравственог осигурања РС кажу да сви осигураници имају право да изаберу болницу у којој ће се лијечити.

- То значи да осигураник из Требиња или Бијељине може тражити да буде упућен у било коју болницу у РС гдје постоје услови да му пруже неопходну услугу - истичу у Фонду.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана