На предавање неће ни по цијену одузете возачке

Данијела Стоканић
На предавање неће ни по цијену одузете возачке

Бањалука - Возачи који због прикупљених казнених бодова буду позвани на предавање о посљедицама непоштивања саобраћајних прописа врло ријетко се на њих и одазивају, те због тога остају без возачких дозвола.

На предавање због прикупљених најмање седам казнених бодова за протекле двије и по године упућено је готово 500 возача, од чега је само за првих осам мјесеци 2016. позив добило 140 власника четвороточкаша.

У Министарству унутрашњих послова (МУП) РС кажу да се велики број возача, упркос позивима полиције, није одазвао предавању, због чега им је привремено одузета возачка дозвола.

Истакли су да је ријеч о предавању о посљедицама које произлазе из непоштивања или непознавања прописа о безбједности саобраћаја на путевима РС.

Према подацима МУП-а РС, од 140 позива за првих осам мјесеци ове године, предавање је одслушало свега 46 возача.

- Возачка дозвола је привремено одузета 51 возачу који се нису одазвали на предавање или нису приложили доказ о плаћеним трошковима за присуство предавању - објаснили су у МУП-у РС.

Додали су да је у истом периоду 18 лица имало више од седам казнених бодова прије стицања права на управљање возилима, односно они који немају возачку дозволу.

Само годину раније, из истог разлога, позив је отишао на 131 адресу, а предавање је одслушало свега 46 возача, док је осталима одузета дозвола.

- У истом периоду евидентирана су 22 возача која нису имала положен возачки испит, а направили су више од седам казнених бодова - истакли су у МУП-у РС.

Далеко највише возача на ова предавања упућено је 2014. године, када је правилник који регулише процес организације предавања или поновне провјере познавања прописа о безбједности саобраћаја ступио на снагу.

- Те године на ово предавање упућена су 184 возача, од чега је само њих 62 одслушало. Због тога су без возачке дозволе остала 122 возача - казали су у МУП-у.

У Удружењу за унапређење безбједности саобраћаја РС истичу да би за возаче који одбијају ово предавање требале ригорозније казне.

- Много је данас возача који возе под дејством алкохола, мада не мањка ни оних који прекорачују брзину. Нажалост, ти подаци не показују стварно стање, зато што је вјероватноћа да ће пијани возач бити заустављен један напрема девет. Тако да су стварни резултати много лошији - рекао је предсједник Удружења Миленко Јаћимовић.

Алкохол

Возачи код којих се утврди да имају од 0,3 до једног промила алкохола у крви морају да плате казну од 50 КМ и добијају један казнени бод. За присуство од једног до два промила алкохола предвиђена је казна од 100 КМ, два казнена бода и мјесец забране управљања моторним возилом. За присуство више од два промила казна је 400 КМ, два казнена бода и заштитна мјера забране управљања возилом од два мјесеца.

Када је ријеч о брзини, распон казне за прекорачење брзине ван насељеног мјеста је од 30 до 100 КМ, а у насељеном мјесту од 40 до 400 КМ.

Бодови

Казнени бодови за саобраћајне прекршаје застаријевају послије годину, односно бришу се из базе. Тај период се рачуна од тренутка када возачима за учињене прекршаје буде уручен налог.

2016. ГОДИНЕ

* 140 позива упућено

* 46 одслушало

* 51 остао без возачке дозволе

2015. ГОДИНЕ

* 131 позив упућен

* 46 одслушало

* 66 остало без возачке дозволе

2014. ГОДИНЕ

* 184 позива упућено

* 62 одслушало

* 122 остало без возачке дозволе

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана