Najefikasnije sudije u Gradišci, najsporije u Foči

Svjetlana Šurlan
Najefikasnije sudije u Gradišci, najsporije u Foči

Banjaluka - Nagomilane predmete u osnovnim sudovima u Republici Srpskoj najbrže su raščišćavale sudije u Gradišci, dok su se ladice sudija u Foči najsporije praznile.

Prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) najmanje riješenih predmeta po sudiji u osnovnim sudovima u RS, u prvih šest mjeseci ove godine, evidentirano je u Foči.

Nakon šest fočanskih sudija koje su riješile ukupno 222 predmeta, najneefikasnije su sudije u Tesliću, gdje je njih sedam riješilo ukupno 403 predmeta. Slijede sudije u Derventi, te u Novom Gradu.

Za razliku od sudova koji nisu uspjeli značajnije da smanje broj predmeta, najefikasnije u prvom polugodištu 2017. godine bile su sudije u Gradišci, gdje je njih 12 riješilo 1.837 predmeta, što su 153 predmeta po sudiji.

Poslije gradiškog, najviše riješenih predmeta po sudiji imaju osnovni sudovi u Trebinju i Kotor Varošu.

Banjalučke sudije, kojih ima i najviše u Republici Srpskoj, riješile su 7.204 predmeta, odnosno njih 52 riješilo je po 139 predmeta.

Predsjednik Osnovnog suda Banjaluka i predsjednik Upravnog odbora Udruženja sudija RS Milenko Milekić rekao je da je vrijeme čekanja na rješavanje predmeta kod svih sudija skraćeno.

- Nekada se puno više čekalo da sudija uzme predmet u rad, a sada je sasvim druga situacija i u tome prednjači Osnovni sud u Banjaluci. Efikasnost je povećana, građani manje čekaju, a sve je manje žalbi i po drugim osnovama na rad sudija i uopšte suda - istakao je Milekić.

Dodao je da sudije zadužuju oko 150 do 200 predmeta, što je optimalno za uspješan rad sudije. Iz VSTS-a su naveli da su sudovi u BiH riješili ukupno 101.769 najstarijih predmeta.

- Realizovano je 62 odsto plana, što je za dva odsto više u odnosu na isti period 2016. godine. Od prvostepenih sudova, opštinskih, osnovnih i okružnih privrednih sudova očekivalo se da ostvare minimalno 50 odsto planova, dok je analiza pokazala da su svi realizovali plan u jednakom ili većem procentu, te u prosjeku ostvarili 58 odsto plana - istakli su u VSTS-u.

Dodali su da su sudovi viših instanci imali veoma uspješnu realizaciju planova, te da su u prvih šest mjeseci riješili 96 odsto predmeta predviđenih za 2017. godinu.

Rješavanje predmeta na ovaj način počelo je 2010. godine, u okviru Projekta podrške pravosuđu, finansiranom kroz IPA 2009. i IPA 2010. Evropske unije, a nastavljeno kroz Projekat unapređenja efikasnosti pravosuđa koji finansiraju Kraljevina Norveška i Švedska.

- Došlo je do smanjenja broja neriješenih starih predmeta, što je znatno doprinijelo povećanju efikasnosti pravosuđa. Od 2010. godine do danas sudovi su riješili 759.659 predmeta - naglasili su u VSTS-u.

Privredni sudovi

Što se tiče prvostepenih privrednih sudova u RS, najmanje predmeta po sudiji riješeno je Trebinju (31), zatim u Bijeljina (64) i Istočnom Sarajevu (72). Najefikasnije su bile sudije u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci, gdje su riješena ukupno 1.372 ili 98 predmeta po sudiji. Nakon banjalučkih najefikasnije su bile sudije u Doboju (93).

Broj riješenih predmeta po sudiji/stručnom saradniku u osnovnim sudovima u RS od 1.1 - 30.6.2017.

Osnovni sudovi            Broj riješenih predmeta

Foča                                       37

Teslić                                    58

Derventa                                 66

Novi Grad                              79

Vlasenica                               79

Višegrad                               85

Doboj                                      98

Zvornik                                  104

Srebrenica                            114

Sokolac                                  114

Prijedor                                114

Mrkonjić Grad                       116

Bijeljina                                 117

Prnjavor                                132

Banjaluka                                139

Kotor Varoš                         143

Trebinje                                 144

Gradiška                               153

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana