Dodik: CIK opstruiše sprovođenje referenduma

Srna
Dodik: CIK opstruiše sprovođenje referenduma

Zvornik - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da odluka Centralne izborne komisije /CIK/ BiH da na današnjoj sjednici ne razmatra zahtjev za ustupanje biračkih spiskova za potrebe sprovođenja referenduma o Danu Republike, predstavlja opstrukciju, čime ovo tijelo pokazuje da je u direktnoj funkciji Bakira Izetbegovića.

"CIK je tehničko tijelo i morao je da, na zahtjev ovlaštenih organa - Narodne skupštine Srpske i Komisije za sprovođenje referenduma, stavi na raspolaganje spiskove. Sve drugo je opstrukcija", rekao je Dodik novinarima u Zvorniku.


Predsjednik Srpske ukazuje da očigledno postoji sinhronizacija nekih faktora u smislu da Izetbegović pokrene pitanje pred Ustavnim sudom BiH, čiji je predsjednik doskorašnji potpredsjednik SDA i koji može da donese određenu odluku, nakon čega će CIK reći da nema razloga da dostavi biračke spiskove.

"CIK je bio dužan da već dostavi ažurirane spiskove. To nije tijelo koje se bavi politikom i koje bi moglo na političke zahtjeve da reaguje na ovaj način", rekao je Dodik.

On je istakao da CIK ovako pokazuje da je u direktnoj funkciji Bakira Izetbegovića i muslimanske strane u BiH.

"To je ona strana koja pokušava da instrumentalizacijom i politizacijom Ustavnog suda, kao i Suda i Tužilaštva BiH, kao što smo mogli da vidimo u slučaju imovine na Han Pijesku, pokušava da sprovede nasilje", rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, ovo podsjeća na vrijeme Otomanske imperije i princip - kadija te tuži, kadija ti sudi.

Predsjednik Srpske je ocijenio da je ono što rade stranci u BiH najviše u funkciji stvaranja atmosfere za terorističke aktivnosti koje bi sprovodile radikale grupe.

"Meni su čak neki ambasadori govorili da bi mi ovih dana i godina trebali da ćutimo da ih ne bi izazivali. Vjerovatno je to politika na Zapadu, pa smo vidjeli šta se dešava. U svakom slučaju naša borba za naša prava ne smije da prestane pred bilo kakvom opasnošću, pa ni pred nekim takvim mogućim, ne daj Bože, scenarijima", rekao je Dodik.

On je istakao da Republika Srpska nije za nasilje, sukobe i rat, ali da će se braniti.

Dodik je naveo da se razmatra pitanje alternativnog plana za sprovođenje referenduma o Danu Republike.

"Izaći ćemo 25. septembra na referendum. Pozivam ljude da prate upute Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike i da prihvate način na koji mi to radimo", rekao je Dodik.

Odgovarajući na pitanje kako se ponašaju lokalne zajednice u Srpskoj prema referendumu, odnosno načelnici koji su članovi SDS-a, Dodik je rekao da je SDS bio potpisnik inicijative za sprovođenje referenduma i da su predstavnici te stranke glasali za takvu odluku.

Dodik kaže da je samo čuo da je načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković "pokušao da kaže da neće".

"Vjerovatno ćemo se time baviti kasnije, ali ćemo se sigurno baviti. Više nikada niko u Republici Srpskoj neće biti u mogućnosti da ne poštuje organe vlasti Srpske, zvao se on i Ćamil Duraković. Naći ćemo instrumente za tu vrstu priče", rekao je Dodik.

On je istakao da više neće moći da se desi da neko neće da poštuje odluku Narodne skupštine Republike Srpske.

"To ćemo, vjerovatno, u vremenu koje dolazi proglasiti krivičnim djelom", rekao je Dodik.

Odluka Suda BiH - kršenje ustava i nasilje

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da odluka Apelacionog vijeća Suda BiH, prema kojoj Republika Srpska mora nekretnine koje čine objekti Ministarstva odbrane na Han Pijesku uknjižiti kao svojinu BiH, predstavlja kršenje Ustava i nasilje.
"Sud koji je formiran vanustavno krši Ustav jer je činjenica da je imovina u BiH podijeljena Dejtonskim sporazuma u kome je jasno rečeno da samo ono što je izričito dato BiH pripada BiH, a da sve drugo mora da bude dogovor strana. Taj dogovor nije postojao, a sud presuđuje. Ovo je nasilje", rekao je Dodik novinarima u Zvorniku.

Predsjednik Srpske je istakao da je Sud BiH instruisan i da van Ustava donosi takve odluke.

"Sve to govori da ovdje ne postoji pravosuđe, niti pravda, već političko nasilje i otomanski imperijalizam koji se ogleda kroz nastojanje da se sada sve ugradi kroz navodno neke pravosudne odluke koje to nisu, jer nisu zasnovane na Ustavu", rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske naglašava da je to duboko razočaravajuće i da je loša poruka svima.

"Mislim da je svima jasno da moramo da se okupimo i da se borimo protiv takvih ponašanja", rekao je Dodik, koji je i predsjednik SNSD-a.

Kada je SNSD imao ljude u Sarajevu, kaže Dodik, onda nije mogla da bude donesena nijedna ovakva odluka jer se odmah znalo da će članovi SNSD-a reći da ne žele više da rade u ovakvoj BiH.

"Sada imamo neke druge ljude iz Republike Srpske /u institucijama BiH/ i očigledno da oni mogu da propuste sve. To je ozbiljan problem, ali i on će biti riješen. Biće vremena kada ćemo morati da podvučemo crtu i vidimo na koji način ići dalje", rekao je Dodik.

On ističe da dalja degradacija pozicije i snage Republike Srpske mora da prestane.

"Izdajnička politika /lidera SDS-a Mladena/ Bosića i njegove bolumente mora da prestane. Da nisu ohrabrili muslimane da donose ovakve odluke i da se ponašaju na ovaj način, ovo se ne bi ni dešavalo. Prije njih ne možete da nađete nijednu odluku Suda BiH koja je mogla da se donese na ovako ogavan, vanustavan i nezakonit način", rekao je Dodik.

Apelaciono vijeće Suda BiH je, nakon više od godinu dana, donijelo drugostepenu presudu prema kojoj Republika Srpska mora nekretnine koje čine objekti Ministarstva odbrane na Han Pijesku uknjižiti kao svojinu BiH, prenijeli su mediji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana