Rampa za četiri tone jagoda iz Grčke

Milijana Latinović
Rampa za četiri tone jagoda iz Grčke

Banjaluka - Republička fitosanitarna inspekcija zabranila je uvoz četiri tone jagoda iz Grčke zbog povećanog prisustva pesticida, a proizvođači iz Srpske upozoravaju da je potrebno pooštriti kontrole i tako jačati domaću proizvodnju.

U Inspektoratu RS ističu za “Glas Srpske” da su sporno voće pronašli tokom redovnog pregleda pošiljke prilikom uvoza kod uvoznika čija je firma registrovana na području FBiH.

- Tokom kontrole pošiljke inspektor je na osnovu procjene rizika izvršio uzorkovanje za laboratorijsku analizu, kojom je potvrđeno povećano prisustvo pesticida “spinosad” iznad vrijednosti propisanih Pravilnikom o maksimalnom nivou ostataka pesticida u i na hrani - pojasnili su u Inspektoratu RS i dodali da je od početka godine inspekcija prilikom uvoza uzela 300 uzoraka voća i povrća za ispitivanje. Naglašavaju da se uzorkovanje voća i povrća prilikom uvoza vrši da bi bilo utvrđeno da li je ispravno i bezbjedno za ljudsku upotrebu.

- Cilj rada fitosanitarne inspekcije je osigurati promet bezbjednih proizvoda na tržištu Srpske, a na osnovu rezultata možemo reći da sistem fitosanitarnog nadzora pri uvozu dobro funkcioniše - istakli su u Inspektoratu RS.

U protekla tri mjeseca inspekcija je zabranila i uvoz tri pošiljke mandarina porijeklom iz Turske, odnosno više od 35.000 kilograma, takođe zbog utvrđenog povećanog prisustva pesticida “fenvalerat”.

Da je tržište preplavljeno jagodama iz uvoza potvrđuju i proizvođači ovog voća, koji jedva uspijevaju da se izbore sa nelojalnom konkurencijom. Do berbe slasnih domaćih jagoda ostalo je još mjesec i po, a u marketima se već odavno mogu naći ovi crveni plodovi iz uvoza. Oni koji žele da se zaslade tim jagodama za kilogram moraju da izdvoje i do 12 KM, što je šest puta više u odnosu na cijenu domaćih koja se u sezoni kreće oko dvije KM.

Proizvođač iz sela Kočićevo kod Gradiške Goran Jovančević, koji na hektaru zemlje godišnje proizvede i do osam tona jagoda, kaže za “Glas Srpske” da inspekcijske kontrole uvoznog, ali i domaćeg, voća moraju biti oštrije.

- Jagode koje dođu već u februaru u markete atraktivno izgledaju, ali su pune hemije. Prave domaće jagode se beru od 15. maja do 15. juna i ono što dajem svojoj djeci da jedu to i prodajem. Svakako da i mi koristimo zaštitna sredstva, ali zna se koliko i kada se smije upotrebljavati. Ne može sazrijeti prije vremena, to su sve sami otrovi - rekao je Jovančević.

I proizvođač iz Lopara Zijad Smajić ističe da godinama proizvođači upozoravaju da se na tržište BiH uvoze jagode sumnjivog kvaliteta.

- Koriste nedozvoljene količine hemikalija da bi voće brže sazrelo i plodovi bili krupniji. Ti proizvođači iz inostranstva i uvoznici znaju da je sistem u BiH složen i ovdje vide pogodno tlo za plasiranje takvih proizvoda - rekao je Smajić.

U Udruženju za zaštitu prava potrošača “Reakcija” iz Banjaluke ističu da je u proteklom periodu bilo dosta prigovora potrošača na robu iz uvoza i apeluju na potrošače da kupuju domaće proizvode.

Sjeme kukuruza

Fitosanitarna inspekcija RS zabranila je uvoz pošiljke od oko 1.000 kilograma sjemena kukuruza porijeklom iz Srbije jer nije ispunjavalo propisane norme kvaliteta.

- Inspektor je uzorkovanje izvršio prilikom redovne kontrole pošiljki sjemena poljoprivrednog bilja pri uvozu, a utvrđeno je da je klijavost bila ispod minimalno propisane za kvalitet sjemena - naveli su u Inspektoratu RS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana