Medicinu, pedagogiju i pravo tjeraju sa privatnih fakulteta

M. Miljić, D. Keleč
Medicinu, pedagogiju i pravo tjeraju sa privatnih fakulteta

Banjaluka - Na privatnim visokoškolskim ustanovama ne mogu organizovati studijske programe za medicinska, pravna i pedagoška zanimanja, stoji u prijedlogu Strategije obrazovanja RS za period 2016 - 2021. godina koju je juče usvojila Vlada Srpske.

Predsjednik Unije studenata RS Borivoj Obradović kaže da studenti pozdravljaju i podržavaju ovaj prijedlog, jer nikako nije ni trebalo da bude dozvoljeno privatnim fakultetima da imaju studije medicine, prava i pedagoških struka.

- Nemamo ništa protiv privatnih fakulteta, ali imamo protiv lošeg kvaliteta na pojedinim privatnim visokoškolskim ustanovama - rekao je Obradović i dodao da je potrebno još mnogo raditi da bi u RS bili otvoreni privatni fakulteti sa studijima medicine.

S druge strane, na privatnim fakultetima ne kriju nezadovoljstvo ovakvim prijedlogom strategije.

Predsjednik Upravnog odbora Panevropskog univerziteta "Apeiron" u Banjaluci Darko Uremović kaže da bi ovakva odredba bila neustavna i uvodi diskriminaciju studenata RS u odnosu na studente u FBiH i regionu.

- Studenti svih zemalja bivše Jugoslavije mogu studirati na svim naučnim oblastima i na privatnim i na javnim fakultetima, dok bi studenti u Srpskoj bili onemogućeni da biraju. Time se u navedenim naučnim oblastima onemogućava konkurencija, jer krećemo od pogrešne i društveno štetne pretpostavke da su privatne visokoškolske ustanove loše, a javne dobre - kazao je Uremović.

Generalni sekretar Nezavisnog univerziteta Banjaluka Borko Gavrilović kaže da su na ovom univerzitetu opredijeljeni za naučno-nastavni proces i obrazovanje primjenjujući sve reformske principe bolonjske reforme, koja ne razlikuje podjelu univerziteta na javne i privatne.

- Rezultati koje diplomirani studenti našeg Pedagoškog fakulteta postižu u izvođenju razredne i predškolske nastave jasan su pokazatelj kvaliteta studija - istakao je Gavrilović. On dodaje da je neophodno raditi na izjednačavanju javnih i privatnih univerziteta kroz zakonsku regulativu na principima akademskih sloboda i naučno-istraživačkog rada, a ne suprotno uz predviđanje restriktivnih mjera za nepoštivanje zakonskih odredaba.

Profesor "BLC koledža" Banjaluka Nenad Novaković smatra da je u izradu Strategije obrazovanja RS trebalo da budu uključeni predstavnici lokalnih zajednica, privrednika i  predstavnici privatnih visokoškolskih ustanova. 

- Privatni fakulteti su nastali zbog nesposobnosti javnih da odrade sav dio posla - kazao je Novaković i dodao da bi trebalo postaviti iste uslove rada za sve fakultete u RS, i da oni koji ne ispune sve uslove budu zatvoreni.

Strategijom obrazovanja u planu je i unapređivanje kvaliteta obrazovanja na svim nivoima. Kada je riječ o visokom obrazovanju, strateški cilj je povezivanje sa tržištem rada i modernizacija studijskih programa. U planu je i da nadležni periodično kontrolišu sve studijske programe.

U srednjem obrazovanju planirano je razvijanje standarda zanimanja zasnovanih na kompetencijama i ishodima učenja, kao i povezivanje stručnog obrazovanja i tržišta rada.

Povećanje obuhvata djece uzrasta od tri do šest godina cilj je u predškolskom vaspitanju, dok je u osnovnom akcenat na unapređivanju uslova rada škole i modernizaciji procesa nastave.

Natalitet

Vlada RS donijela je juče i Odluku o odobrenju 900.000 KM za realizaciju projekta "Fond treće i četvrto dijete".

-  Za majke sa prebivalištem u RS predviđena je novčana pomoć u iznosu od 450 maraka za svako četvrtorođeno dijete, te 600 maraka za svako trećerođeno dijete - saopšteno je iz Vlade RS. 

Ministri su juče donijeli Odluku o davanju saglasnosti na Prijedlog plana i Program rada Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS za 2016. godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana