Jagma za ogrevom u Banjaluci

Danijela Stokanić
Jagma za ogrevom u Banjaluci

Banjaluka - Nešto niže jutarnje temperature i zima koja uskoro stiže pokrenuli su ovih dana pravu jagmu za ogrevom. Povećana je i prodaja grijalica, peći, šporeta na drva i drugih uređaja za zagrijavanje prostorija.

Potvrdili su ovo prodavci, ističući da kupci najviše kupuju ugalj i palete sa drvnom sječkom. Na jednom od najpoznatijih mjesta u gradu za prodaju ogreva, nedaleko od Nove pijace, trgovci zadovoljno trljaju ruke.

- Ovih dana kupci posebno traže palete iscijepanih bukovih, hrastovih i grabovih drva. Paleta u kojoj je 1,7 kubika drveta košta 160 KM. Pored toga, porasla je potražnja i za briketom, škartom i peletom - rekao je šef prodaje u ovoj drvnoj industriji Zoran Irić.

Dodao je da se cijene ogreva, u odnosnu na lani, u suštini iste.

- Ove godine jedino pala cijena peleta. Tona je ranije koštala više od 300 a sada 280 KM, a sve zbog velike ponude - dodao je Irić 

Prodajom uglja zadovoljan je trgovac ovim ogrevnim derivatom Dragan Jelić. 

- Dnevno prodam u prosjeku osam tona uglja. Ako se uzme u obzir kupovna moć građana zadovoljan sam. Narod se grijati mora - rekao je Jelić.

Mještanina iz Dragočaja, Milutina Janjića zatekli smo kako kupuje ugalj.

- Kupio sam ranije nekoliko tona uglja. U strahu da bi ova zima mogla biti jaka, kao što kažu, odlučio sam da se osiguram sa još tri tone. Zlu ne trebalo - rekao je on.

Dodao je da ugalj, kao ogrev, koristi 30 godina.

- Popularni ćumur iz banovićke Kreke stalno kupujem kod istog čovjeka. Zadovoljan sam kvalitetom. Na drugim mjestima, jeste da je jeftiniji ugalj, ali, njemu ne "vjerujem". A kvalitet, kao i u svemu, igra glavnu ulogu - istakao je Janjić.

U jednom od tržnih centara primjetno je povećana potražnja i prodaja uređaja za grijanje, a posebno kad su u pitanju električni "štedljivi" radijatori i peći i šporete na drva.

- Sve više kupaca uređaja za grijanje dolazi s pričom da su ih na kupovinu natjerali učestali problemi sa centralnim grijanjem. Inače, "štedljive" radijatore prodajemo po kvadraturi prostorije. Početna cijena šporeta i peći na drva je od 200 KM pa naviše  - rekla je prodavačica u  ovom tržnom centru, Jelena P.

Kamioni

Na području grada rijetki su oni koji prodaju drva sa kamiona na kubni metar. Gotovo da ih nema više na mjestima gdje su ih nekada prodavali nedaleko od Nove pijace. Milenko Jokić sa Lauša, kaže da je ranijih godina drva kupovao od čovjeka koji mu u "metarice" dovozio  pred kuću.

- Kod njega je metar drva bio 60 maraka. Nažalost ove godine nisam ga našao tako da sam morao da kupujem sječku koja je  po meni mnogo skuplja - rekao je Jokić. 

******

 Paleta drva -  160 KM

Paleta škarta - od 90 do 140 KM

Tona peleta - 280  KM

Tona briketa -  260 KM

Tona ugalja   -  210 KM

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana