Poslije Japana osvajaju i svijet

Sanja Jokić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Poslije Japana osvajaju i svijet

Japanska ženska pop grupa AKB48 koja je ušla u Ginisovu knjigu rekorda i koja je lani zaradila više od 200 miliona dolara samo od prodaje CD-ova i DVD-ova, polako osvaja i svijet nakon što je ostvarila ogroman uspjeh u Japanu.

Grupu, koja je posljednjih godina postala fenomen u Japanu i drugim dijelovima Azije, čini više od 60 djevojčica i devojaka u četiri tima. Ova spektakularna pop atrakcija ima skoro svakodnevna izvođenja, a podstakla je formiranje pridruženih grupa širom zemlje i nedavno stvaranje sestrinskih megagrupa u Kini, Tajvanu i Indoneziji. AKB48 svakodnevno nastupa u jednom tokijskom pozorištu, a imaju i sopstveni TV šou.

Grupu uglavnom čine djevojke do 25 godina, a njihov sladunjavi pop zvuk i sinhronizovani ples veliki su hit među djevojčicama. Grupa ima veliki broj muških obožavalaca, mahom starijih. Mnoge članice se oblače u školske uniforme kao karakteri u stripovima, a neke govore visokim glasovima junakinja iz crtaća.

Veliki događaj za grupu je godišnje glasanje, u kojem je ove godine učestvovalo skoro 1,4 miliona obožavatelja, da se odredi ko će da pjeva na njihovom sljedećem singlu, koji neizbježno postaje hit. Naime, svaki njihov singl već u prvoj sedmici proda se u stotinama hiljada primjeraka, a devet najnovijih singlova grupe su dostigli prvo mjesto Orikonove sedmične liste najprodavanijih singlova.

Prvih 16 će snimiti sljedeći singl, a ona koja je dobila najviše glasova pjevaće na centralnoj poziciji.

Njihovo pjevanje i igranje nije uvijek savršeno i članice grupe se stalno mijenjaju, ali im obožavaoci ništa ne zamjeraju jer mogu da posjete njihove dnevne probe u Tokiju, pozdrave se, popričaju i razmijene poruke preko društvenih mreža.

Osnivač i producent Jasuši Akimoto formirao je grupu 2005. godine i opisao je kao "idole koje možete lično da upoznate". Glavna grupa dobila je svoje ime od lokacije u pozorištu u centru Tokija "Akihabara", koja se nekad zove "Akiba", i mjesto je gdje se rodio japanski "otaku", ili supkulptura u kojoj dominiraju stripovi, crtani filmovi i video-igrice. AKB48 je ušla u Ginisovu knjigu svjetskih rekorda kao "najveća pop grupa" u svijetu.  Trenutno se sastoji od Tima A, Tima K, Tima B i Tima 4, a svaki ima svog kapitena.

Skandal

Reklama u kojoj članice grupe razmjenjuju istu bombonu od usta do usta obučene kao učenice izazvala je nedavno brojne kritike u Japanu. Oni koji negoduju smatraju da spot podstiče homoseksualizam. U reklami koja je emitovana u martu vide se djevojke obučene u školske uniforme kako intimno dijele slatkiš, sa povremenim snimcima njihovih usana izbliza.

Radiodifuzna agencija u Japanu saopštila je da su većinu  pritužbi na tu reklamu dobili od mladih ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.