Naučnici planiraju da ožive mamuta?

GS
Foto: Telegram

Naučnici su napravili veliki iskorak u razvoju indukovanih pluripotentnih matičnih ćelija (iPSCc) od azijskih slonova (Elephas maximus), objavila je kompanija Colossal Biosciences.

Ovaj veliki poduhvat naučnika znači da su korak bliže planu o oživljavanju runastog mamuta, piše LiveScience.

Ove iPSCs ćelije mogu da postanu bilo koji tip ćelije u tijelu, što znači da će naučnici sada biti u mogućnosti da istraže adaptacije koje razlikuju runaste mamute (Mammuthus primigenius) od njihovih najbližih rođaka i testiraju modifikacije gena a da ne moraju da uzimaju tkivo od živih životinja.

"Ove ćelije imaju veliku korist u našem poslu na oživljavanju izumrlih vrsta. Ključno je to što one mogu da otkriju ćelijske i genetske procese koji su omogućili runastim mamutima da žive na Arktiku. To su duga dlaka, iskrivljena kljova, naslage masnoće i oblik lobanje", rekla je za LiveScience Eiona Hisoli", šef bioloških nauka i vođa projekta oživljavanja mamuta u Colossal Biosciences.
 

Indukovane pluripotentne matične ćelije otvaraju put za stvaranje spermatozoida i jajne ćelije, koji su ključni u procesu. Sa manje od 52.000 azijskih slonova u divljini, prikupljanje ćelija od ovih životinja je složeno i nepoželjno.

Kako je Ben Lem, izvršni direktor i suosnivač kompanije Colossal, rekao za Telegraf nauku u novembru, u kompaniji se nadaju da će prvo mladunče mamuta dobiti 2028.

"Odabrali smo runastog mamuta jer je riječ o megafauni tolerantnoj na hladnoću, koja će pozitivno da utiče na planetu i može pomoći u spasavanju modernih slonova od izumiranja", rekao je on tada, piše LiveScience.

Kako kompanija planira i oživljavanje ptice dodo, on je dodao da su i nju odabrali jer je „do njenog izumiranja dovela ljudska aktivnost i predstavlja simbol izumiranja vrsta ljudskom krivicom“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana