Foto: TV turnir šampiona: Finale Vardar - Bosna
DOBOJ - U finalu 41. međunarodnog rukometnog TV turnira šampiona "Doboj 2009" igraće makedonski i bh. šampioni - Vardar i Bosna.
Skopljanci su bili bolji od Vaker Tuna, nanijeli mu prvi poraz na smotri, što im je donijelo prvo mjesto u grupi, dok su "studenti" u odlučujućem meču za prvaka grupe savladali glavnog konkurenta, podgoričku Budućnost.
Vardar je mnogo lakše nego što se to očekivalo savladao švajcarskog predstavnika (35:22).
- Mislim da pobjeda ne bi bila ovako ubjedljiva da smo se sastali u prvom kolu, jer Vaker Tun je odigrao zaredom dvije utakmice, igrači su se umorili i to je osnovni razlog njihovog pada u igri. Izgubili su dosta lopti, što nam je omogućilo da postignemo nekoliko lakih golova - objasnio je uzrok visokog poraza Vaker Tuna trener Vardara Veselin Vujović.
Kolegi Martinu Rubinu, kojeg zna dok su još igrali jedan protiv drugog u reprezentaciji Jugoslavije, odnosno Švajcarske, poželio je puno uspjeha u nacionalnom šampionatu, a zatim se osvrnuo na finale:
- Radujem se duelu sa sarajevskom Bosnom. Nadam se da smo to zaslužili zato što posjedujemo kvalitet, a ne možda zarad toga što turnir nije na visokom nivou.
Martin Rubin je priznao da je očekivao bolji rezultat:
- Priželjkivao sam više, ali igrali smo loše, posebno u odbrani. Nije bilo discipline u igri, to je bila naša slabost. Međutim, to ni u kom slučaju ne umanjuje zaslužen trijumf Vardara.
Bespoštednu borbu tokom cijele utakmice vodili su rukometaši Bosne i Budućnosti. Sarajlije su kontrolisale igru i rezultat, ali Podgoričani se nisu predavali, igrali su čvrsto i nastojali da ugroze stalno vođstvo protivnika. U nekoliko navrata bili su blizu da to i ostvare, posljednji put u finišu kod rezultata 31:29 za "studente". Međutim, nisu imali ideju kako do gola pored stamene odbrane Sarajlija, primili su tri pogotka zaredom i pretrpjeli poraz.
- Nadam se da smo prikazali lijepu predstavu i zadovoljili ovdašnje ljubitelje rukometa. U završnici nam je ponestalo snage, jer smo nedavno krenuli sa pripremama. Vidjelo se da je Bosna duže u trenažnom procesu nego mi, bolje su pripremljeni u ovom trenutku i pobijedili su - rekao je Igor Bakić.
Lijevi bek Bosne Josip Nekić smatra da njegov tim, ipak, nije, pružio dobru igru kao protiv Kreteja.
- Jednostavno nismo mogli da ponovimo takvu igru, posebno u odbrani. Budućnost nas je dosta namučila - smatra Nekić.
Napokon su i rukometaši Sloge obradovali svoje navijače, savladali su ekipu Nordhorna, prošlogodišnjeg pobjednika turnir. Naravno, njemački predstavnik nije ni blijeda sjenka lanjskog sastava, ali za Dobojlije ova pobjeda je izuzetno važna i na psihološkom planu, jer je ostvarena poslije duže pauze. Posljednji put Sloga je trijumfovala na turniru 2007. godine kada je u borbi sa sedmo mjesto bila bolja od banjolučkog Borca 29:28.
- Pobjeda nam mnogo znači u daljem radu, ali još više u psihološkom smislu. Nordhorn je igrao dobro, čvrsto, ali mi smo zasluženo slavili. Žalim zbog manjeg konflikta koji je izbio među igračima u žaru borbe - rekao je Dokić, dok je trener Nordhorna Hajner Bultman bio nezadovoljan, jer je, kako je rekao, očekivao pobjedu.
U 51. minutu, u žaru borbe, pokoškali su se rukometaši Sloge i Nordhorna, a najdeblji kraj izvukao je Danko Panić koji je dobio crveni karton. Na dva minuta kažnjeni su Linders i Bjelobrković i sve se brzo stišalo.
Zoran Dokić se poslije utakmice izvinio kolegi Bultmanu.
- Žao mi je zbog tog sitnog konflikta. Mislim da su tome doprinijele više sudije svojim kriterijumom, nego igrači koji su igrali čvrsto, i ništa više - naglasio je Dokić.
Vratio se u svoj matični klub odličnim igrama, ali i pucački raspoložen kao nikada, pa se nalazi na čelu liste strijelaca. Da li razmišlja o tituli prvog snajperiste i nastavi tamo gdje je stao Igor Pijetlović, koji je tri puta zaredom bio najefikasniji.
- Meni je mnogo draže da smo danas pobijedili i pokazali da idemo uzlaznom putanjom. Ekipa je mlada i treba vremena da se uigra. Pred njom je lijepa budućnost. To što sam efikasniji nego inače možda je plod mog iskustva i što sam u boljoj formi od ostalih saigrača. Više volim da ekipa bolje igra, nego da budem najbolji strijelac - poručio je Nikola Dokić.
Finalni dan smotre, subota, rezervisan je za mečeve za plasman. Utakmica za sedmo mjesto na programu je u 11 časova u Tesliću, a u isto vrijeme igra se duel za "kotu pet", u Doboju. Susret za treću poziciju na programu je u 17.45, a utakmica veterana u 19.15 časova. Finale i svečano zatvaranje prenosiće RTRS, a planirani su za 20.45, odnosno 22.30 časova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.