Foto: Šampionski hod Banjalučana
BANOVIĆI - Borac je i u Banovićima nastavio svoj pobjedonosni niz na gostovanjima ove jeseni. Golom Perice Stančeskog u 85. minutu izabranici trenera Vlade Jagodića pobijedili su Budućnost (1:0), ostvarili peti prvenstveni trijumf u prvenstvu i učvrstili se na čelnoj poziciji fudbalske Premijer lige BiH.
Ovo je četvrta prvenstvena pobjeda "crveno-plavih" na gostovanjima. Poslije Drine (2:0), Čelika (1:0) i Sarajeva (1:0) pala je i Budućnost, koja je dospjela u nezavidan položaj. S druge strane, Borac je zabilježio šesti prvenstveni trijumf, treći uzastopni bez primljenog gola.
S novom "trojkom" Banjalučani su istakli najozbiljniju kandidaturu za osvajanje šampionske titule, prve od osnivanja zajedničkog šampionata 2002. godine. Ipak, trener Vlado Jagodić spušta loptu na zemlju.
- Rano je pričati o tituli. Tek je četvrtina prvenstva prošla. Rano je za bilo kakve ocjene. Logično je da nas poslije serije sjajnih rezultata mnogi stavljaju u kontekst eventualnog osvajača titule, ali, što se mene tiče, smatram da je rano o tome misliti. Idemo od utakmice do utakmice.
U najavi pred utakmicu u Banovićima strateg "crveno-plavih" je istakao da njegov tim ide na pobjedu. Cilj je ispunjen.
- U najavi utakmice rekli smo da ćemo pokušati učini sve da osvojimo tri boda. Istina, loš teren i prolom oblaka su nam bili najveći protivnici u Banovićima. Ipak, moji igrači su se brzo adaptirali na situaciju. Izdržali smo prve atake domaćina, koji je, moram to reći, bio vrlo dobar protivnik - Jagodić.
Sreća je sastavni dio uspjeha, ona prati hrabre. Jagodić ističe da je sreće imao i Borac u Banovićima.
- Moji igrači su zaslužili da sreća bude na njihovoj strani. U prvom dijelu smo imali jedan zicer preko Darka Maletića, ali ga nismo uspjeli iskoristiti. Domaći su za to vrijeme pokušavali dugim loptama ugroziti naš gol. Na startu drugog dijela se vidjelo da ćemo kontrolisati utakmicu. Bilo je samo pitanje vremena kada će sijevnuti kvalitetna kontra i kada ćemo postići gol. Desilo se to pet minuta prije kraja. Pokazali smo odlike velike ekipe, a velika ekipa je ona koja zna biti strpljiva i čekati svoju priliku do kraja.
Junak pobjede je Perica Stančeski, koji je u finišu poslije odlične akcije navalnog reda Banjalučana matirao golmana Budućnosti.
- Izuzetno sam srećan zbog pogotka u Banovićima. Jedan mi je od dražih u dresu Borca. Najvažnije je da smo trijumfovali, osvojili tri boda i ostvarili zacrtani cilj. Manje je bitno ko je strijelac. Borac je prvi na tabeli i to je naš kolektivni uspjeh - rekao je Stančeski.
Prije prvenstvene pauze zbog obaveza reprezentacije BiH u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2012. godine Borac će u prvenstvu u subotu, 2. oktobra, dočekati tuzlansku Slobodu. Poslije pauze domaćin je Rudar Prijedoru. Sa te dvije domaće pobjede Banjalučani bi napravili veliki korak ka osvajanju prve titule jesenjeg prvaka Premijer lige.
Poslije utakmice objektivna banovićka publika je ustala na noge i skandirala: "Borac, Borac..." i aplauzom pozdravila Banjalučane. Oko 1.500 ljubitelja fudbala prepoznalo je kvalitet I, možda, budućeg šampiona.
- To daje jednu dodatnu draž našem trijumfu protiv Budućnosti. Svakom je sportisti, pa tako i meni i mojim igračima, velika satisfakcija kada vas protivnički navijači nagrade aplauzom - rekao je Jagodić.
Mreža golmana Borca Asmira Avdukića je netaknuta već u pet utakmica, uključujući i kup duele u BiH i Srpskoj. Posljednji pogodak Banjalučani su primili protiv Slavije u petom kolu 28. avgusta (4:1). U 86. minutu pogodio je Dejan Rašević. Od tada 454 minuta Avdukić nije kapitulirao. Redom su padali: Sarajevo (1:0), TOŠK (2:0), Zrinjski (2:0), BSK (2:0) i Budućnost (1:0). Meč u Banovićima je deveti u kojem Borac ne zna za poraz, ostvario je osam pobjeda i remi, uz gol razliku 16:2.
TUZLA: Sloboda - Široki Brijeg 0:1 (Roskam 14)
ZVORNIK: Drina - Leotar 2:1 (Ristić 60, Obradović 90 - Mandić 63)
MOSTAR: Velež - Željezničar 1:3 (Velagić 16 - Zeba 30. penal, Čolić 69, Višća 87)
ZENICA: Čelik - Travnik 2:0 (Milošević 57, Smriko 86)
ISTOČNO SARAJEVO: Slavija - Zvijezda 2:0 (Rašević 53, Todorović 74)
MOSTAR: Zrinjski - Rudar Prijedor 1:0 (Dragičević 86)
BANOVIĆI: Budućnost - Borac 0:1 (Stančeski 85)
SARAJEVO: Sarajevo - Olimpik igrano sinoć.
1. Borac 19, 2. Željezničar 15, 3. Sarajevo 13, 4. Zrinjski 13, 5. Olimpik 13, 6. Slavija 13, 7. Zvijezda 13, 8. Travnik 12, 9. Š. Brijeg 12, 10. Velež 10, 11. Čelik 9, 12. Rudar P. 9, 13. Sloboda 8, 14. Leotar 8. 15. Budućnost 7, 16. Drina 4.
U devetom kolu, koje se igra u subotu, 2. oktobra, sastaju se: BANjALUKA: Borac - Sloboda, PRIJEDOR: Rudar Prijedor - Budućnost, SARAJEVO: Olimpik - Zrinjski, GRADAČAC: Zvijezda - Sarajevo, TRAVNIK: Travnik - Slavija, SARAJEVO: Željezničar - Čelik, TREBINjE: Leotar - Velež, ŠIROKI BRIJEG: Široki Brijeg - Drina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.