Foto: Sakupljači odličja i rekorda
BANjA LUKA - Najbolje rezultate i najveći broj medalja ove godine ostvarili su atletičari AK Borac. Klub je osnovan prije 62 godine i uvijek je imao izvrsne takmičare, a ove godine, prvi put od kada postoji, njegova atletičarka Lusija Kimani predstavljaće reprezentaciju BiH, a ujedno i grad Banju Luku, na Olimpijskim igrama u Pekingu.
Ona je i na Balkanskom prvenstvu ostvarila odlične rezultate i zauzela treće mjesto u trci na 3.000 metara, a srebrenu medalju osvojila je na 5.000 metara.
- U prošlosti kluba imali smo balkanskih šampiona, ali ove godine generalno, kako u ženskoj tako i muškoj selekciji najbolji smo klub sa ovih prostora - istakao je sekretar kluba Nebojša Matijević.
Pored Kimanijeve, dobar rezultat u Grčkoj, uzevši srebro, ostvario je i Goran Pejić u skoku s motkom, rezultatom 4,6 metra.
Na ekipnom prvenstvu BiH u Zenici koje je održano u maju i muški (64 boda) i ženski dio (48 bodova) ekipe zauzeo je prvo mjesto. Prva mjesta u svojim disciplinama osvojili su Gorana Tešanović u bacanju diska i kugle, Saša Kecman na 400 metara, Nenad Tošović na 3.000 metara, Zlatan Šeranić bacanje diska, Lusija Kimani na 800 i 3.000 metara. Pored prvih, takmičari ovog kluba osvojili su još devet drugih i trećih mjesta. Pojedinačno prvenstvo BiH koje se održavalo 6. i 7. juna, takođe u Zenici, proteklo je dominacijom upravo ovih atletičara. Najuspješniji klub sa osvojenih 20 medalja (šest zlatnih, devet srebrenih i pet bronzanih) postavio je i pet novih rekorda Srpske.
Njih su ostvarili Goran Pejić (4.45 metra, prvo mjesto) i Stefan Kremenović (tri metra, treće mjesto) u skoku s motkom, zatim Lusija Kimani na stazi od 3.000 metara (9:19,35 minuta) i Slavojka Ostojić kladivo (46.65 metara, drugo mjesto). Saša Kecman je na 100 metara u polufinalu postavio rekord Srpske 10.68 sekundi, prvo mjesto, ali je u finalu zbog vjetra u prsa zauzeo drugo mjesto 11.09 sekundi. Učestvovao je i na mitingu u Čakovcu gdje je bio drugi na 300 metara s rezultatom od 34.94 sekundi.
- Zadovoljan sam svojim nastupom zauzevši drugu poziciju iza hrvatskog rekordera u ovoj disciplini - naglasio je Kecman.
U dvoranskim takmičenjima on je ostvario dobre rezultate. Bio je drugi na 60 metara sa 7,07 sekundi u Beogradu 26.1, dok je i na Balkanskom prvenstvu u Atini 60 metara van konkurencije istrčao za isto vrijeme.
- Prošle godine sam imao bolje rezultate kada sam i postavio važeći rekord BiH na 60 metara za 6.95 sekundi. Za sljedeću takmičarsku godinu više ću trenirati disciplinu 400 metara. Mislim da mi je veća perspektiva na njoj nego na 60 i 100 metara - dodao je Kecman.
Najbolja bacačica kugle i diska koja je učestvovala na velikom broju atletskih turnira u navedenim disciplinama ove godine je Gorana Tešanović.
Kao i seniori, i juniori ovog kluba su bili uspješni. Oni su osvojili čak 27 medalja na pojedinačnom prvenstvu Srpske održanom 4. jula u Banjoj Luci. Najbolji u skoku uvis bio je Goran Komić koji je i oborio rekord Srpske za juniore skočivši 182 centimetra.
- Ohrabruje nas što imamo puno kvalitetnih juniora i pionira koji će tek da postižu uspjehe - rekao je Matijević.
On je dodao da narednu godinu očekuju nastup u Kupu šampiona i da bi se većim izdavanjem novčanih sredstava iz budžeta puno više pomoglo, što bi, vjerovatno, dalo još bolje rezultate.
Šest takmičara AK Borac je učestvovalo na Kupu Evrope u Slovačkom gradu Banska Bistrica. Lusija Kimani je postavila novi rekord Srpske na stazama od 3.000 (9,15,70 minuta, drugo mjesto) i 5.000 metara (16,18,04, prvo mjesto). Ova jedina bh. reprezentativka koja putuje na OI u Peking je normu potvrdila još u Dubaiju, 18. januara, kada je istrčala maraton za 2,37,37 što je i rekord BiH i Srpske. Ona je i na Vidovdanskoj trci u Brčkom na 10.000 metara za 33 minuta i 13 sekundi zauzela drugo mjesto i tako postavila rekord BiH na ovoj stazi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.