Foto: Rasizam sporadičan, ali postoji
BEOGRAD - Iako Srbija važi za jednu od najtolerantnijih zemalja na Balkanu, postoje sporadični slučajevi koje stručnjaci karakterišu kao rasizam, javio je B92.
U svijetu se 21. mart obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv rasizma, u znak sjećanja na masakr u Južnoafričkoj Republici, kada je 1960. tokom mirnih demonstracija protiv aparthejda ubijeno 69 demonstranata.
Osman Balić, koordinator Lige za dekadu Roma, kaže da rasizma ima u Srbiji, ali su to sporadični slučajevi. Primjer rasizma je po njemu način na koji su raseljeni Romi koji su živjeli ispod Gazele:
- Poslednji i najsvežiji primer je ponašanje gradonačelnika Beograda, kada jedan politički problem pokušava da se zaodene i krivica za neuspešnu priču oko mosta "Gazela" prebaci na siromašne Rome, što za posledicu ima ne brže rešavanje problema mosta nego spinovanje tog stereotipa o Romima i predstavljanje Roma kao remetilačkog faktora u procesu rešavanja problema saobraćaja u Beogradu - kaže Balić.
Prema Balićevim riječima, prikrivenog rasizma bilo je i u Nišu, prilikom promjene naziva ulice Južni bulevar u ulicu Šabana Bajramovića:
- To je prosto tema o kojoj svi rado ćutimo, ali to jeste pojavni oblik rasizma, drugog objašnjenja nema - kaže on.
I supruga pokojnog pjevača Šabana Bajramovića smatra da žitelji Južnog bulevara nisu željeli promjenu naziva ulice samo zato što je on bio Rom:
- To je rasizam, čist rasizam. Ako su obećali, oni čak nisu ni tablu postavili, niti ja kao njegova supruga znam da li se zove ta ulica Šabana Bajramovića - kaže supruga pokojnog pjevača.
Žitelji Južnog Bulevara kažu da njihov pokušaj da sačuvaju stari naziv ulice ne može da se okarakteriše kao rasizam:
"Ma kakav rasizam, nema ni govora o tome, niko nije ni pomislio na rasizam. Mislim da je to stvarno bezobrazno sa njihove strane"; "Zar nema mesta u njihovom naselju da to bude tamo?"; "Nema veze sa rasizmom, to što je pevao i gde je bio to je njegov uspeh i njegova profesija, a inače nikakve veze sa rasizmom nema", neki su od komentara građana.
Poslije skoro godinu dana od donošenja skupštinske odluke o promjeni naziva ulice, na kućama su i dalje table sa nazivom Južni bulevar, a obilježje sa imenom Šabana Bajramovića nigdje nije postavljeno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.