Premijer liga BiH pred raspadom

D. Pašagić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Premijer liga BiH pred raspadom

BANjA LUKA - Temelji fudbalske Premijer lige BiH se tresu nakon susreta Čelik - Široki Brijeg (3:2) i veliko je pitanje kakva je uopšte sudbina ovog takmičenja. Predsjednik Fudbalskog kluba Široki Brijeg Zlatan Mijo Jelić razočaran je svim onim što se dešavalo za vrijeme utakmice u Zenici, u kojoj je njegov klub poslije vođstva od 2:0 izgubio od Čelika sa 2:3.

- Sve je počelo u najboljem redu i već u šestom minutu poveli smo sa 2:0. Već tada je bilo evidentno da smo puno bolji i kvalitetniji tim od domaćina. Međutim, krajem prvog dijela susreta sudije, predvođene Duškom Pekijom iz Prijedora, počele su da nam kroje sudbinu. U finišu prvog poluvremena fudbaler Čelika Lukačević laktom je udario našeg igrača Haniha. Kada smo očekivali da će biti isključen iz igre, sudija je Hanihu dodijelio žuti karton. Već u 47. minutu prilikom izvođenja slobodnog udarca, zbog navodnog odugovlačenja, istom igraču je pokazao i drugi žuti, odnosno crveni i ostali smo sa fudbalerom manje na terenu. Poslije toga sudijska režija je nastavljena i svaki kontakt igrača dosuđivan je u korist domaćina. U toj neravnopravnoj borbi na kraju smo poraženi 2:3 - istakao je Jelić.

Prvi čovjek jednog od najorganizovanijih bh. klubova izjavio je da će na sjednici Upravnog odbora u četvrtak predložiti da Široki Brijeg istupi iz Premijer lige BiH.

- Ova liga gubi svaki smisao, već sam odlučio da dam ostavku na mjesto člana Izvršnog odbora Fudbalskog saveza BiH. Ne želim učestvovati u tijelima koja ne mogu osigurati regularnost takmičenja i koja štite pojedine klubove. Ozbiljno razmišljamo i o napuštanju Premijer lige. Ovo je više postalo neizdržljivo i Široki Brijeg ne želi učestvovati u ovom cirkusu. Za trenutnu situaciju najodgovornije je Predsjedništvo Fudbalskog saveza BiH i pojedine komisije, prvenstveno mislim na sudijsku, koje djeliocima pravde, i pored silnih grešaka, opraštaju i omogućuju im da i dalje budu na listama - izjavio je u telefonskom javljanju za "Glas Srpske" Jelić.

Dosad su svi klubovi na stadionu "Pecara" bili dobrodošli.

- Nikad se niko nije žalio na suđenje na našem terenu. Krojenje tabele na ovakav način nema smisla i ne želimo da nam se ovakve krađe više dešavaju - rekao je Jelić i dodao da nije samo njegov klub oštećen već se sudijske krađe dešavaju svima.

Sve što se dešavalo na "Bilinom polju" nije ostavilo ravnodušnim ni šefa stručnog štaba Širokobriježana Marija Ćutuka.

- Nevjerovatno je sve što nam se dešavalo u Zenici. Na sudije su u poluvremenu susreta pojedini članovi Uprave Čelika izvršili strašan pritisak i zato je nastavak susreta kasnio šest minuta. Mene je udario jedan od ljudi iz bezbjednosti, a naša klupa i igrači bili su izloženi konstantnom gađanju flašama. Suđenje je bilo očajno, ali ne želim da ga komentarišem. U čitavoj priči najžalije mi je mojih igrača, koji su sa suzama u očima dočekali kraj utakmice uz pitanja: "Zašto treniramo, prolijevamo znoj i mučimo se na terenu, kada ne možemo pobijediti?". Nastavljamo normalno da treniramo i ispoštovaćemo svaku odluku koju u četvrtak donese Upravni odbor kluba - ogorčen je Ćutuk.

Bolje bez sudija

Zanimljivo da je direktor Čelika Zaim Mujezinovića podržao predsjednika Širokog Brijega Zlatana Miju Jelića, rekavši da je svaka inicijativa koja će donijeti promjene na bolje dobrodošla.

- Ko zna, možda bi utakmice Premijer lige BiH bile regularnije i zanimljivije da na njima uopšte nema sudija. Suđenje ne želim da komentarišem, ali priča Širokobriježana uopšte nije tačna. Pošteno smo pobijedili, jer smo bili bolji - rekao je Mujezinović.

Zrinjski mislio isto

U prošloj sezoni istupanje iz Premijer lige BiH najavio je i mostarski Zrinjski, poslije utakmice u Orašju. Tadašnji trener Mostaraca Blaž Slišković, zbog grube igre domaćina i lošeg suđenja Almira Alijagića iz Bihaća, povukao je ekipu sa terena u 83. minutu. Fudbalski savez BiH je kaznio funkcionere mostarskog kluba i trenera Sliškovića, ali Zrinjski nije napustio takmičenje u Premijer ligi BiH.

Pekija: Ne smijem da pričam

Arbitar utakmice Čelik - Široki Brijeg 3:2, poslije koje se podigla velika prašina, Duško Pekija istakao je juče u telefonskom razgovoru da nije ovlašten da daje izjave u javnosti.

- Ne smijem da komentarišem dešavanja sa utakmice, ukoliko neko iz saveza bude tražio izjavu od mene, to ću uraditi. Mislim da me razumijete - kazao je Pekija, istakavši kratko da je u Zenici sve bilo čisto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.